Rabiej: Nie wycofam skarg ws. odszkodowań za reprywatyzację

Członkowie komisji weryfikacyjnej z PiS zaapelowali w piątek do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Rabieja o wycofanie zaskarżeń decyzji komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynień za reprywatyzację (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Nie wycofam skarg na decyzje komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowań mieszkańcom z reprywatyzowanych nieruchomości; miasto nie ma prawnej możliwości wypłaty, trzeba poprawić ustawę o komisji – powiedział wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Zaznaczył, że trzeba zadośćuczynić krzywdom.

Członkowie komisji weryfikacyjnej z PiS apelują do prezydenta stolicy ws. odszkodowań za reprywatyzację

Członkowie komisji weryfikacyjnej z PiS zaapelowali 11 stycznia do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wiceprezydenta Pawła Rabieja o...

zobacz więcej

Członkowie komisji weryfikacyjnej z Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Rabieja o wycofanie zaskarżeń decyzji komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynień za reprywatyzację. Łukasz Kondratko (PiS) powiedział, że do tej pory komisja wydała 42 decyzje odszkodowawcze i zadośćuczynieniowe na łączną kwotę ponad miliona złotych.

– Wszystkie te decyzje według naszej wiedzy zostały zaskarżone przez prezydenta Warszawy – powiedział Kondratko.

Jan Mosiński (PiS) poinformował, że korespondencja zawierająca apel o wycofanie zaskarżeń jeszcze w piątek trafi do prezydenta stolicy. Kondratko dodał, że członkowie komisji z PiS chcieliby dowiedzieć się od Rabieja – do niedawna członka komisji weryfikacyjnej – co teraz zrobi stołeczny ratusz.

Paweł Rabiej powiedział, że miasto konsekwentnie od samego początku zaskarża decyzje odszkodowawcze i zadośćuczynieniowe komisji weryfikacyjnej.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną w sprawie Kredytowej 6

Komisja weryfikacyjna uchyliła w całości decyzję prezydenta m.st. Warszawy z 2015 roku ws. zwrotu nieruchomości położonej przy ul. Kredytowej 6 i...

zobacz więcej

– Podnosiłem tę kwestię będąc w komisji i mówiąc, że trzeba znaleźć taką ścieżkę prawną, która pozwoli miastu na wypłatę tych odszkodowań. To, że one się należą i trzeba zadośćuczynić krzywdom, to sprawa ewidentna, ale to musi być zrobione zgodnie z prawem – stwierdził Rabiej.

– Nie wycofam tych skarg, rozmawialiśmy o tym z prezydentem. Nie ma prawnej możliwości (wypłaty odszkodowań), a chcemy przestrzegać prawa, w przeciwieństwie do instytucji rządowych i różnych innych – dodał.

Przypomniał, że zapis o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach pojawił się w nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej z początku 2018 r.

– Nie może być tak, że tworzymy przepisy prawa, które w efekcie nie tworzą możliwości wypłaty tych odszkodowań (...). Rozwiązanie w ustawie o komisji weryfikacyjnej jest formalnie, prawnie i organizacyjnie niewystarczające, żeby wypłacić odszkodowanie – zaznaczył wiceprezydent Warszawy.

Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną decyzję reprywatyzacyjną

Komisja weryfikacyjna uchyliła w poniedziałek decyzje prezydent stolicy dotyczące dwóch działek, na których położona jest nieruchomość przy ul....

zobacz więcej

Pytany, co konkretnie stoi na przeszkodzie, aby wypłacić odszkodowania, wymienił na kilka kwestii.

– Pierwszy problem jest taki, że w ramach istniejących przepisów miasto nie ma prawnej możliwości wypłaty tych odszkodowań, zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Nie możemy tego zrobić, bo po prostu ktoś z nas pójdzie siedzieć – podkreślił.

Po drugie – jak wyliczał – zasady przyznawania odszkodowań są niejasne; po trzecie – jego zdaniem – decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od decyzji komisji dotyczącej zwrotu nieruchomości.

Rabiej zwracał uwagę, że część decyzji komisji weryfikacyjnej o unieważnieniach zwrotu jest w sądzie. Pytał, co będzie w sytuacji, jeśli w sądzie upadnie decyzja komisji weryfikacyjnej o uchyleniu zwrotu, a odszkodowania lokatorom zostałyby już wypłacone.

– Mamy ścigać mieszkańców, żeby zwrócili nam te odszkodowania? Przecież to jest jakiś absurd – powiedział.

Komisja ds. reprywatyzacji planuje ograniczyć zwrot kamienic

Znacznie szersza ochrona lokatorów przed eksmisją związaną z postępowaniami dekretowymi jest celem rozwiązania, które powstało w komisji...

zobacz więcej

– Raczej namawiamy do tego, żeby poprawić ustawę o komisji, złożyliśmy poprawki. Uważamy, że to mogłoby być przyczynkiem do tego, żeby komisja jeszcze raz wydała te decyzje odszkodowawcze i wtedy będą jasne przesłanki, jak to wydać; przede wszystkim trzeba odciąć decyzję odszkodowawczą od decyzji głównej komisji – dodał wiceprezydent stolicy.

W połowie zeszłego roku, gdy miasto złożyło sprzeciw do siedmiu z decyzji komisji ws. odszkodowań za nadpłacone czynsze i jednego zadośćuczynienia, dyrektor stołecznego Biura Prawnego Maria Młotkowska mówiła, że przepisy ustawy o komisji weryfikacyjnej przewidują możliwość złożenia takiego sprzeciwu.

Zaznaczała wówczas, że miasto wniosło sprzeciwy, ponieważ w decyzjach komisji weryfikacyjnej nie ma zbadanych „w sposób wystarczający” przesłanek przyznania tych odszkodowań.

Młotkowska podkreślała wtedy, że w związku z tym, dla rzetelności prowadzenia postępowania, powinno się „zadbać o to, żeby te przesłanki zostały zbadane rzetelnie”, stąd też skierowanie spraw do sądu.

źródło:

Zobacz więcej