IMGW ostrzega przed zimnem. Winni Angela i Donald

-15 stopni w nocy, ale w weekend nadejdzie ocieplenie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Pogodę w najbliższy weekend ukształtuje wyż znad Europy Zachodniej Angela i niż znad Skandynawii Donald. W całym kraju kierowcy powinni zachować ostrożność z powodu oblodzenia i gołoledzi. Po mroźnej nocy – na południu temperatura spadnie nawet do -16 stopni – przyjdzie ocieplenie.

Taki ziąb nigdy już się nie powtórzył. Dziś rocznica rekordowego mrozu w Polsce

W piątek mija 69. rocznica zanotowania najniższej temperatury w Polsce. 11 stycznia 1950 r. słupki termometrów spadły aż do -38,7°C. To oficjalnie...

zobacz więcej

W nocy najzimniej będzie na południu kraju, tam lokalnie termometry wskażą: - 16 stopni. Także dla południowej Polski zapowiadane są największe opady śniegu.

Jak informuje Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, silny mróz wystąpi w Małopolsce i na Podkarpaciu. – W rejonach podgórskich województw: małopolskiego i podkarpackiego, tam lokalnie temperatura spadnie do -16 stopni – zapowiada synoptyk. W nocy mroźno będzie także w Białymstoku, Lublinie i Kielcach: do - 6 stopni. W Warszawie, Krakowie i Katowicach - 5 stopni, a w Suwałkach - 4. Najcieplej będzie na Wybrzeżu: od 0 do - 1 stopnia i na zachodzie: od 0 do - 2 stopni.

– Kolejne dni i noce będą cieplejsze, bez silnych mrozów – informuje Ewa Łapińska. Jak dodaje, śnieg w nocy i w sobotę będzie padać głównie na południu. – Tam od jutra może obowiązywać ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu – powiedziała.

Synoptycy wydali ostrzeżenia przed oblodzeniem i gołoledzią. Szczególnie ślisko będzie w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, zachodnio-pomorskim i łódzkim.

źródło:
Zobacz więcej