RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE będzie w kontakcie z polskimi władzami ws. aresztowań za szpiegostwo

„Sprawa była prowadzona od dłuższego czasu i troskliwie” (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

– Będziemy w kontakcie z polskimi władzami w celu uzyskania informacji w sprawie aresztowania podejrzanych o szpiegostwo Chińczyka i Polaka – oświadczyła rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz.

TVP Info: Chińczyk i były oficer ABW zatrzymani. „Podejrzani o współpracę z obcym wywiadem”

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi – dowiedzieli się dziennikarze TVP Info. Weijing W....

zobacz więcej

Wcześniej polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. – jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei i Piotra D. – byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w Orange. Sąd podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla obu podejrzanych.

O zatrzymaniach Chińczyka i Polaka, których Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała we wtorek, poinformowali sekretarz stanu w kancelarii premiera – zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik i rzecznik ministra Stanisław Żaryn.

Sąd podjął decyzję o areszcie dla obu mężczyzn. Obaj podejrzewani są o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to od roku do 10 lat więzienia.

Według Wąsika akcja to spory sukces ABW. – Sprawa była prowadzona od dłuższego czasu i troskliwie – stwierdził.

– W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów – powiedział Żaryn. Zatrzymano ich w związku z informacją i dowodami zgromadzonymi przez ABW – dodał.

Żaryn ujawnił, że zatrzymany Polak był w przeszłości funkcjonariuszem służb specjalnych i pełnił ważne funkcje w innych instytucjach publicznych, a W. jest związany z chińską firmą telekomunikacyjną.

Firma Huawei wydała oświadczenie w sprawie postępowania ABW, ale nie komentuje tych działań. Zapewniła jednak, że przestrzega praw i przepisów krajów, w których działa.

źródło:

Zobacz więcej