RAPORT

Pogarda

Komisja Europejska potwierdza: Odstrzał dzików w Polsce właściwym sposobem walki z ASF

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska poinformowała, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), a Polska, decydując się na ten scenariusz, postępuje właściwie.

Komisja Europejska popiera odstrzał dzików w Polsce. „To krok niezbędny”

Komisja Europejska popiera Polskę w kwestii odstrzału dzików, a nawet chwali nas za „wzorowo” realizowane działania. – To niezbędny krok w celu...

zobacz więcej

O plany polskiego rządu dotyczące odstrzału dzików jako sposobu na walkę z afrykańskim pomorem świń zapytano w piątek Komisję Europejską na konferencji prasowej.

Rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen podkreśliła, że istnieją różne sposoby walki z ASF, począwszy od zwiększania wiedzy na ten temat, aż po działania związane z rolnictwem.

– Sanitarny odstrzał dzików jest jednym ze środków walki z ASF pod warunkiem, że jest dokonywany w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób. Według naszych informacji to właśnie robi Polska – wskazała.

Podkreśliła też, że KE uważa walkę z ASF za priorytet, a wirus jest zagrożeniem dla europejskiego sektora trzody chlewnej.

Itkonen zaznaczyła, że jest to sprawa bardzo pilna, bo wirus rozprzestrzeniał się bardzo szybko w ciągu ostatnich miesięcy. Dlatego, jak wskazała, wszystkie kraje dotknięte ASF, w tym Polska, muszą podejmować działania, by sobie z tym problemem radzić zgodnie z europejskimi regulacjami.

Źródło w Komisji Europejskiej zapytane o plany polskiego rządu dotyczące odstrzału tych zwierząt powiedziało, że Polska robi właściwie, decydując się na masowy odstrzał dzików.

– W Polsce zidentyfikowano kilka tysięcy przypadków ASF. Jednocześnie Polska jest bardzo dużym producentem trzody chlewnej i ASF jest zagrożeniem dla tej produkcji. Oczywiście to nie jest tak, że KE popiera zabijanie zwierząt, ale przy takiej liczbie przypadków odstrzał może być rozwiązaniem problemu – podało zajmujące się sprawą źródło w KE.

Minister środowiska rekomenduje, by nie strzelano do ciężarnych loch

Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie...

zobacz więcej

Nie tylko KE uważa, że odstrzał dzików jest właściwym sposobem walki z ASF. Decyzję w tej sprawie podjęli także ministrowie krajów „28” na spotkaniu ministerialnym 19 grudnia w Brukseli.

W przyjętym dokumencie wskazali, że jednym ze środków walki z wirusem powinna być długoterminowa strategia unijna zarządzania populacją dzików, w tym odpowiednie redukcje tej populacji. Ministrowie podkreślili potrzebę współpracy w tym zakresie z myśliwymi i sektorem ochrony środowiska.

– Szczególną uwagę należy zwrócić na zarządzanie populacjami dzików, minimalizowanie rozprzestrzeniania się dzików na dotkniętych ASF obszarach lub w strefach ryzyka rozprzestrzeniania się (choroby – red.) – czytamy w dokumencie.

Wzmożone polowania na dziki mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia.

Plany odstrzału dzików wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty m.in. ekologów. W ich opinii zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.


W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września 2018 roku nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej