Barbara Piela przeprasza za banknot z gwiazdą Dawida i wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego

Barbara Piela pokazała na Twitterze zdjęcie banknotu (fot. TT/@baspiela)

„Żadne skojarzenia nie były celowe, przepraszam, jeśli coś takiego nieświadomie zasugerowałam” – napisała na Twitterze Barbara Piela, autorka animacji „Plastusie” emitowanej w programie „Minęła 20” w TVP Info. Widzowie zauważyli, że na banknocie o nominale 200 zł znajduje się gwiazda Dawida oraz wizerunek prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak powstają „plastusie” Barbary Pieli? „Scenariusz pisze życie”

Mija rok od momentu, w którym w programie „Minęła 20” po raz pierwszy pokazano „plastusie” Barbary Pieli. W czwartkowym wydaniu programu autorka...

zobacz więcej

W wyemitowanej w czwartek animacji przedstawiono przygotowania do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na nagraniu można zauważyć, jak lalka przedstawiająca byłą prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz składa lalkę przypominającą szefa WOŚP Jerzego Owsiaka.

Lalka Owsiaka – sterowana przez lalkę Gronkiewicz-Waltz – zbiera pieniądze, a następnie dostarcza je lalce byłej prezydent stolicy. Ta zabiera niemal wszystkie datki, pozostawiając lalce Owsiaka tylko 10 zł.

Widzowie spostrzegli, że banknot o nominale 200 zł pojawiający się w animacji wyglądał inaczej niż w rzeczywistości. Widniała na nim gwiazda Dawida i wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Autorce zarzucono antysemityzm.Do sprawy Barbara Piela odniosła się na Twitterze, pokazując zdjęcie banknotu.

Sprawę skomentował także dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. Na Twitterze napisał: „Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje”.

źródło:
Zobacz więcej