Armia chce strzelać do samolotów pasażerskich. Jest projekt przepisów

Armia Rosji chce dostać zgodę na strzelanie do samolotów pasażerskich, które naruszyły przestrzeń powietrzną (fot. PAP/EPA/THOMAS BANNEYER)

Rosyjskie Ministerstwo Obrony domaga się zgody na strzelanie do samolotów pasażerskich, które naruszyły przestrzeń powietrzną tego kraju. Resort zamierza w ten sposób „chronić ludność cywilną przed ewentualnymi terrorystami”.

SBU: wiemy skąd strzelali. Ukraińcy pokazali zdjęcie z momentu wystrzelania rakiety, która strąciła boeinga

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że dokładnie ustaliła, skąd separatyści strzelali do malezyjskiego samolotu. – Wiemy dokładnie, że...

zobacz więcej

O sprawie informują „Izwiestia”. Według dziennika gotowy jest już projekt odpowiedniego postanowienia. Dokument jest w fazie międzyresortowych konsultacji.

Projekt przewiduje zestrzelenie samolotu pasażerskiego, gdy jego upadek może doprowadzić do: katastrofy ekologicznej, masowej śmierci ludzi lub zniszczenia obiektu strategicznego.

Obowiązujące prawo zabrania strącania samolotów, na pokładzie których znajdują się pasażerowie.

W ocenie eksperta wojskowego Władysława Szurygina stare przepisy są sprzeczne z zasadami bezpieczeństwa. Nowy dokument zakłada, że statek powietrzny, który naruszył granice Rosji i zagraża bezpieczeństwu, może zostać zestrzelony po wcześniejszych ostrzeżeniach i próbach zmuszenia załogi do lądowania.

W opinii rosyjskich ekspertów wojskowych ostateczną decyzję o zestrzeleniu maszyny z pasażerami na pokładzie powinna podejmować „grupa robocza” Narodowego Centrum Kierowania Obroną.

W 2014 r., gdy zaistniała taka sytuacja, armia bezpośrednio zwróciła się o wydanie rozkazu do prezydenta Władimira Putina. Na szczęście alarm został odwołany, gdy okazało się, że rzekomym terrorystą jest pijany pasażer.

źródło:
Zobacz więcej