Sekretarz stanu USA: Planujemy zorganizować w Polsce konferencję nt. Bliskiego Wschodu

Mohammad Dżawad Zarif (fot. flickr.com/Max Talbot-Minkin)

To najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne od czasu szczytu NATO - tak o międzynarodowej konferencji w Warszawie nt. Bliskiego Wschodu mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wyjątkowo ostro na informację o konferencji zareagował szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif.„Ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani” - napisał w mediach społecznościowych irański dyplomata.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Izrael i Palestynę do negocjacji

Palestyńsko-izraelski konflikt był głównym tematem otwartego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Koordynator procesu pokojowego Organizacji...

zobacz więcej

O globalnym spotkaniu w Polsce poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo w wywiadzie dla Fox News. Nieco później oficjalnie potwierdził to amerykański Departament Stanu. „Mamy przyjemność poinformować, że Stany Zjednoczone i Rzeczpospolita Polska będą współgospodarzami »Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie«, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Do udziału w spotkaniu zostały zaproszone państwa z całego świata” – napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Departamentu Stanu. Identycznej treści oświadczenie zamieścił polski MSZ.

Iran prosi Polskę o pomoc ws. porozumienia nuklearnego

Iran prosi Polskę o pomoc na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ambasador Iranu w Warszawie zaapelował do polskich władz, aby skłoniły Stany...

zobacz więcej

Mike Pompeo w wywiadzie udzielonym w Egipcie mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

– Rozmowy będą się koncentrować na stabilności, pokoju, wolności i bezpieczeństwie tu, w regionie Bliskiego Wschodu, a ważnym elementem ma być zapewnienie, że Iran nie jest destabilizującym czynnikiem – powiedział Pompeo.

Na informację o konferencji w Warszawie ostro zareagował szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif, który napisał na Twitterze: „Przypomnienie dla gospodarza/uczestników antyirańskiej konferencji: ci, którzy brali udział w ostatnim antyirańskim show USA są albo martwi, albo zhańbieni, albo zmarginalizowani. Iran jest silniejszy niż kiedykolwiek”.

Irański dyplomata dodał, że „podczas gdy Iran ratował Polaków w czasie II wojny światowej, obecnie (Polska) jest gospodarzem rozpaczliwego antyirańskiego cyrku”.

– W konferencji weźmie udział kilkadziesiąt zagranicznych delegacji – poinformował z kolei minister Krzysztof Szczerski. Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że spotkanie organizowane będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym od czasu szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. Dodał, że do tej pory proponowane przez międzynarodową społeczność rozwiązania trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Minister wyraził nadzieję, że właśnie w Warszawie uda się wypracować nowe propozycje dla tego regionu.

źródło:
Zobacz więcej