Rosyjska „walka z ekstremizmem”. Rewizje w domach Tatarów krymskich

Według raportów międzynarodowych organizacji separatystyczne władze anektowanego Krymu prześladują wszystkich, którzy nie akceptują przyłączenia półwyspu do Rosji (fot. REUTERS/Thomas Peter)

Rosyjska FSB na anektowanym Krymie przeprowadziła rewizje w domach Tatarów. Według portalu OWD-info, monitorującego tego typu działania policji i służb specjalnych, przeszukania prowadzone były pod pretekstem „walki z ekstremizmem”.

Rosyjski regulator mediów: Na stronie BBC materiały z terrorystyczną ideologią

Rosyjski państwowy regulator Roskomnadzor znalazł na stronie rosyjskiej redakcji BBC materiały „przekazujące ideologiczne koncepcje...

zobacz więcej

Tatarzy krymscy od prawie pięciu lat są poddawani represjom w związku z tym, że nie zaakceptowali rosyjskiej aneksji półwyspu. Zatrzymania, rewizje, przesłuchania i procesy karne to w ocenie jednego z liderów społeczności tatarskiej Narimana Dżelalowa „chleb powszedni dla tych, którzy są społecznie aktywni”.

– Większość z nas ma nadzieję, że zwycięży międzynarodowe prawo i zdrowy rozsądek, i wszyscy się przekonają, że sytuacja z 2014 r. nikomu nie była potrzebna, nawet Federacji Rosyjskiej. Rosji potrzebne były nowe tereny i sobie je wzięła” – tłumaczy Nariman Dżelalow.

Według raportów międzynarodowych organizacji separatystyczne władze anektowanego Krymu prześladują wszystkich, którzy nie akceptują przyłączenia półwyspu do Rosji. Amnesty International wskazuje na łamanie podstawowych praw człowieka i wolności obywatelskich, stosowanie represji oraz delegalizowanie niewygodnych dla Moskwy organizacji obywatelskich.

źródło:
Zobacz więcej