Nowy wzór paszportu na 100-lecie niepodległości. Wydano ponad 165 tys. dokumentów

Na stronach paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole (fot. MSWiA)

Do końca 2018 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji spersonalizowało ponad 165 tys. paszportów nowego wzoru - wydanego z okazji 100-lecia Niepodległości – dowiedziała się w piątek PAP.

Wilno: Odsłonięto pomnik upamiętniający Antoniego Wiwulskiego

W Wilnie odsłonięto pomnik upamiętniający architekta i rzeźbiarza Antoniego Wiwulskiego. Uroczystość odbyła się w dzielnicy Zarzecze w czwartek, w...

zobacz więcej

Dokumenty, które personalizuje odpowiedni departament MSWiA, trafiają nie tylko do Polaków w kraju, ale też wydawane są przez konsulaty za granicą. MSZ nie ma jednak osobnych statystyk, ilu osobom wydano paszport z okazji 100-lecia niepodległości.

Biuro prasowe resortu spraw wewnętrznych podało, że do 31 grudnia 2018 r. spersonalizowano ponad 165 tys. paszportów nowego wzoru. Na stronach nowego paszportu znalazły się grafiki przedstawiające m.in. twórców polskiej niepodległości, Bitwę Warszawską czy Order Virtuti Militari. Nowy wzór paszportów wprowadził swoim rozporządzeniem minister spraw wewnętrznych i administracji.Prace nad paszportem zainicjował poprzedni szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Część motywów została wybrana w internetowym głosowaniu. Najwięcej głosów otrzymały: kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i orzełek legionowy. W paszporcie znalazły się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Według MSWiA paszport dzięki unikalnym zabezpieczeniom znajduje się w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu wykonanej w całości z poliwęglanu. Umożliwiło to zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane biometryczne dotyczące posiadacza.

źródło:

Zobacz więcej