Wilno: Odsłonięto pomnik upamiętniający Antoniego Wiwulskiego

Antoni Wiwulski jest autorem m.in. pomników Grunwaldzkiego w Krakowie i Trzech Krzyży w Wilnie (fot. Wikipedia)

W Wilnie odsłonięto pomnik upamiętniający architekta i rzeźbiarza Antoniego Wiwulskiego. Uroczystość odbyła się w dzielnicy Zarzecze w czwartek, w 100. rocznicę śmierci artysty, autora m.in. pomników Grunwaldzkiego w Krakowie i Trzech Krzyży w Wilnie.

W Poznaniu stanie pomnik znanego komika

Miejscy radni z Poznania wydali zgodę na postawienie pomnika legendzie polskiego kabaretu, Bohdanowi Smoleniowi. Monument powinien stanąć w...

zobacz więcej

Pomnik przedstawia szynel wojskowy naturalnej wielkości z brązu. Został „zawieszony” na ścianie domu przy ulicy Zarzecze 5 w wileńskiej dzielnicy artystów w starej części miasta. Idea upamiętnienia Wiwulskiego w takiej formie nawiązuje do historii jego śmierci.

Antoni Wiwulski należał do Samoobrony Wileńskiej. W nocy 3 stycznia 1919 r., gdy Niemcy opuszczali Wilno, a na miasto nacierali bolszewicy, Wiwulski pełnił wartę na Zarzeczu przed domem nr 5, w którym mieściła się kwatera Samoobrony. Przy zmianie warty Wiwulski oddał swój szynel zmieniającemu go zziębniętemu żołnierzowi. Wracając do domu, przeziębił się i zmarł 10 stycznia 1919 r. na ostre zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu Stara Rossa.

Historia śmieci rzeźbiarza w trzech językach: litewskim, polskim i angielskim została też opisana na tablicy pamiątkowej odsłoniętej obok pomnika-szynela.

Z inicjatywą uhonorowania Antoniego Wiwulskiego wystąpił mieszkaniec Zarzecza Alfredas Maruszka. Pomnik powstał w wyniku zbiórki funduszy prywatnych i lokalnej wspólnoty.

– Dla nas, zarzeczan, upamiętnienie Antoniego Wiwulskiego jest przede wszystkim upamiętnieniem historii naszej dzielnicy, historii Wilna – powiedział przewodniczący wspólnoty lokalnej Algimantas Lekeviczius.

– Wiwulski był bezgranicznie oddany swej pracy (...), ale nie mniej ważny jest też jego bezkompromisowy patriotyzm i fakt, że cieszył się dużym zaufaniem społecznym – oświadczył.

Wiwulski jest autorem nie tylko pomników Grunwaldzkiego w Krakowie i Trzech Krzyży w Wilnie, ale też kaplicy w Szydłowie na zachodzie Litwy, gdzie w 1608 roku objawiła się pastuszkom Najświętsza Maryja Panna. Jest on także autorem wielu rzeźb, szkiców do pomników, m.in. tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Tadeuszowi Kościuszce w wileńskim kościele Świętych Janów.

W 1913 roku w Wilnie rozpoczęto budowę kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa według jego projektu. Praca nie została zrealizowana, a nieukończony kościół rozebrano w 1964 roku.

Jedna z ulic Wilna, nieopodal miejsca, gdzie miał stanąć kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, nosi nazwę Antoniego Wiwulskiego. W ubiegłym roku tuż obok decyzją władz Wilna rozpoczęto urządzanie skweru jego imienia.

źródło:

Zobacz więcej