RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Minister edukacji: Jestem zaskoczona zapowiedziami prezesa ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wzrost wynagrodzeń o 1000 zł do kwoty bazowej z 2018 roku (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)
Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wzrost wynagrodzeń o 1000 zł do kwoty bazowej z 2018 roku (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

– Jestem zaskoczona taką jednoznacznością prezesa Broniarza, dlatego że my umówiliśmy się na dalsze rozmowy. Do środy wszystkie związki mają odnieść się do tych kwestii, które dzisiaj zaproponowałam – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Zalewska: Przedstawiliśmy związkowcom kilka propozycji liczonych w setkach milionów złotych

Przedstawiliśmy związkowcom kilka propozycji liczonych w setkach milionów złotych – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. Wśród nich...

zobacz więcej

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że jest zaskoczona wypowiedziami prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza dotyczącymi możliwego strajku w oświacie.

Prezes ZNP po dzisiejszym spotkaniu z szefową resortu edukacji powiedział, że strajk będzie polegał na powstrzymaniu się przez nauczycieli od pracy. Zarząd główny związku podjął uchwałę, z której wynika, że dzisiaj rozpoczęte zostały procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego.

 – Jestem zaskoczona taką jednoznacznością prezesa Broniarza, dlatego że my umówiliśmy się na dalsze rozmowy. Do środy wszystkie związki, czyli Solidarność, ZNP i Forum Związków Zawodowych, mają odnieść się do tych kwestii, które dzisiaj zaproponowałam. A 22 stycznia, we wtorek, siadamy do dalszej tury rozmów – mówiła szefowa resortu edukacji.

Minister podkreśliła, że na pensje nauczycieli przeznaczane są coraz większe środki.
– Dla nauczycieli już jest 6,5 miliarda złotych – wyliczyła Anna Zalewska. Mówiła też o kolejnych transzach przygotowanych na kolejne lata. Dodała, że środki przełożą się na zwyżkę wynagrodzeń.

Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wzrost wynagrodzeń o 1000 zł do kwoty bazowej z 2018 roku. MEN złożyło w trakcie rozmów nauczycielskim związkom propozycje wzrostu płac nauczycieli, niezależnie od negocjowanego rozporządzenia. Minister edukacji mówiła, że to dodatkowe środki liczone w setkach milionów złotych od 1 września 2019 roku, skutkujące dużymi kwotami w 2020 roku i w kolejnych latach. Anna Zalewska zaproponowała specjalny dodatek „na start” dla nauczycieli stażystów. Propozycje dotyczyły także tak zwanych godzin karcianych oraz dodatkowego wynagrodzenia za wyróżniającą pracę.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej