Raport

Epidemia koronawirusa

Minister edukacji: Jestem zaskoczona zapowiedziami prezesa ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wzrost wynagrodzeń o 1000 zł do kwoty bazowej z 2018 roku (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

– Jestem zaskoczona taką jednoznacznością prezesa Broniarza, dlatego że my umówiliśmy się na dalsze rozmowy. Do środy wszystkie związki mają odnieść się do tych kwestii, które dzisiaj zaproponowałam – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Zalewska: Przedstawiliśmy związkowcom kilka propozycji liczonych w setkach milionów złotych

Przedstawiliśmy związkowcom kilka propozycji liczonych w setkach milionów złotych – poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. Wśród nich...

zobacz więcej

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że jest zaskoczona wypowiedziami prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza dotyczącymi możliwego strajku w oświacie.

Prezes ZNP po dzisiejszym spotkaniu z szefową resortu edukacji powiedział, że strajk będzie polegał na powstrzymaniu się przez nauczycieli od pracy. Zarząd główny związku podjął uchwałę, z której wynika, że dzisiaj rozpoczęte zostały procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego.

 – Jestem zaskoczona taką jednoznacznością prezesa Broniarza, dlatego że my umówiliśmy się na dalsze rozmowy. Do środy wszystkie związki, czyli Solidarność, ZNP i Forum Związków Zawodowych, mają odnieść się do tych kwestii, które dzisiaj zaproponowałam. A 22 stycznia, we wtorek, siadamy do dalszej tury rozmów – mówiła szefowa resortu edukacji.

Minister podkreśliła, że na pensje nauczycieli przeznaczane są coraz większe środki.
– Dla nauczycieli już jest 6,5 miliarda złotych – wyliczyła Anna Zalewska. Mówiła też o kolejnych transzach przygotowanych na kolejne lata. Dodała, że środki przełożą się na zwyżkę wynagrodzeń.

Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje wzrost wynagrodzeń o 1000 zł do kwoty bazowej z 2018 roku. MEN złożyło w trakcie rozmów nauczycielskim związkom propozycje wzrostu płac nauczycieli, niezależnie od negocjowanego rozporządzenia. Minister edukacji mówiła, że to dodatkowe środki liczone w setkach milionów złotych od 1 września 2019 roku, skutkujące dużymi kwotami w 2020 roku i w kolejnych latach. Anna Zalewska zaproponowała specjalny dodatek „na start” dla nauczycieli stażystów. Propozycje dotyczyły także tak zwanych godzin karcianych oraz dodatkowego wynagrodzenia za wyróżniającą pracę.źródło:
Zobacz więcej