RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czepek, w którym Jezus Chrystus spoczywał w grobie, będzie wystawiony na widok publiczny

(fot. PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN)
(fot. PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN)

Najnowsze

Popularne

Czepek, w którym Jezus Chrystus spoczywał w grobie, będzie wystawiony na widok publiczny w katedrze św. Szczepana w Cahors w południowo-zachodniej Francji, gdzie jest przechowywany od wielu stuleci. Okazją po temu jest 900. rocznica konsekracji świątyni przez papieża Kaliksta II.

„Kościół nie może błyszczeć własnym światłem”

Papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) powiedział, że Kościół nie może „błyszczeć własnym światłem”, bo...

zobacz więcej

W czasach Jezusa Chrystusa Żydzi grzebali zmarłych w czepku, który - podwiązany pod brodą - podtrzymywał szczękę nieboszczyka, by zapobiec otwieraniu się jego ust. Dopiero na ten czepek nakładano chustę, przykrywającą twarz, a resztę ciała owijano całunem.

Czepek z grobu Jezusa, zwany we Francji „Sainte Coiffe” (święty czepek), jest jedną z Jego nielicznych relikwii. W przypadku Chrystusa mogą nimi być jedynie przedmioty, które miały bezpośredni kontakt z Jego ciałem. Odnalezione w Jerozolimie, często zabrane stamtąd do Konstantynopola, zostały w średniowieczu przewiezione do Włoch i Francji.

Na czepku z Cahors znajdują się krwawe ślady, zgodne z tymi, które widać na Całunie Turyńskim. Według tradycji czepek miała uszyć Maryja, matka Jezusa, a po zmartwychwstaniu zabrali go z grobu Jego uczniowie. Patriarcha jerozolimski Tomasz i kalif Harun ar-Raszid podarowali czepek Karolowi Wielkiemu, a ten przekazał go w 803 r. biskupowi Cahors – Aymatowi.

Od XI w. czepek znajduje się w katedrze w Cahors, której ołtarz główny poświęcił w 1119 r. osobiście papież Kalikst II. Relikwia była bardzo czczona w średniowieczu, tym bardziej że Cahors znajdowało się na szlaku do Santiago de Compostela. Aż do 1960 r. była wystawiana na widok publiczny w okresie Zielonych Świąt. Od tamtej pory przechowywana jest w kaplicy św. Gosberta, znajdującej się na wewnętrznym krużganku przy świątyni. W 2015 r. ustawiono ją u stóp ołtarza głównego na czas święceń biskupich nowego ordynariusza diecezji Cahors – Laurenta Camiade'a.

Od 1899 r. czepek umieszczony jest w relikwiarzu z pozłacanego brązu, zwieńczonym kopułą udekorowaną aniołami. U podstawy relikwiarza znajdują się figury: św. Didiera (Dezyderego) – biskupa Cahors, króla Karola Wielkiego i papieża Kaliksta II.

Wystawienie czepka rozpocznie się 14 kwietnia uroczystym uczczeniem tej relikwii i potrwa do 8 grudnia. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia odbędzie się wielka procesja z relikwią ulicami Cahors.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej