RAPORT

Kampania 2020

Rafalska: Środki na wypłatę tzw. matczynych emerytur są zabezpieczone

Elżbieta Rafalska (fot. PAP/Jakub Kamiński)

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających – zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W tym roku na ten cel zostało zarezerwowanych 801,3 mln zł.

Rafalska: To jest jedna z najwyższych waloryzacji

Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej wyjaśniła w TVP Info, że minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 złotych. – Tym...

zobacz więcej

Przygotowany przez MRPiPS projekt przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. W czwartek w rozmowie z PAP szefowa resortu rodziny zapewniła, że w projekcie budżetu na 2019 r. zabezpieczone zostały pieniądze na realizację tego programu.

– W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Gdy parlament przyjmie ustawę budżetową, stanie się to faktem. W 2019 r. na ten cel zostało zarezerwowanych 801 mln 300 tys. zł – poinformowała minister.

Dodała, że uzgodniony przez Komitet Stały Rady Ministrów i potwierdzony przez komisję prawniczą termin wejścia w życie ustawy jest wyznaczony na 1 marca tego roku.

W środę na stronie RCL opublikowano uwagi do projektu MRPiPS, w których resort finansów zwracał uwagę, że koszty tego programu będą wyższe od planowanych, i sugerował jego opóźnienie.

– Te wątpliwości wynikały z etapu uzgodnień, który trwał, i uwag, które były zgłaszane do tego projektu. Ale to zostało już rozstrzygnięte przez Stały Komitet i czekamy teraz na przyjęcie projektu przez Radę Ministrów – powiedziała Rafalska.

Rząd przyjął projekt ustawy o waloryzacji emerytur i rent

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt, którego wnioskodawcą jest Ministerstwo...

zobacz więcej

Minister przypomniała, że świadczenie będzie przysługiwało matkom, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci i nie wypracowały emerytury minimalnej.

– Mogło być tak, że z powodu konieczności opiekowania się dziećmi musiały przerwać pracę lub też nigdy nie podjęły zatrudnienia – wskazała szefowa MRPiPS.

O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat.

– To świadczenie będzie przysługiwało osobom, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do emerytury, ale ta emerytura jest niższa niż minimalna, która od 1 marca będzie wynosiła 1100 zł. Szacujemy, że to świadczenie będzie mogło otrzymać 65 tys. osób, które nie wypracowały tego stażu, i 20,8 tys. osób, które już pobierają emeryturę, ale jest ona niższa niż minimalna – wówczas ta emerytura będzie uzupełniona do kwoty 1,1 tys. zł brutto – powiedziała minister.

Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej.

źródło:

Zobacz więcej