KE wstrzyma przekop Mierzei Wiślanej? Gróbarczyk: Przygotowujemy odpowiedź

Słupki wyznaczające trasę przekopu w Kątach Rybackich, gdzie rusza przekop Mierzei Wiślanej (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

Komisja Europejska może wstrzymać przekop Mierzei Wiślanej – podaje Radio Zet, powołując się na Michała Kanię, dyrektora biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Resort przygotowuje odpowiedź na pismo KE dotyczące raportu oddziaływania przekopu na środowisko – poinformował minister Marek Gróbarczyk.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną: rozpoczęły się wstępne pomiary

W Nowym Świecie na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego. Inwestycja ma ożywić...

zobacz więcej

Komisja Europejska zwróciła się z pismem ws. raportu oddziaływania na środowisko i pozytywnej decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Kania potwierdził Radiu Zet, że w piśmie wydanym przez KE znajduje się zapis o „wstrzymaniu robót budowlanych do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości”. Unijni urzędnicy będą chcieli przeanalizować decyzję wydaną przez dyrekcję w Olsztynie i rozważyć argumenty, które przemawiają za przekopem.

Jak poinformował szef resortu gospodarki morskiej, w raporcie nie stwierdzono negatywnego oddziaływania inwestycji na obszary Natura 2000, co zostało potwierdzone przez naukowców realizujących ten raport.

– Przygotowujemy odpowiedź na pismo KE. Mamy nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które do KE wysłał jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa, ponieważ Komisja w piśmie powołuje się na zobowiązania rządu PO-PSL z 2013 roku oraz lipca 2015 roku, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą – dodał.

Jarosław Kaczyński: Przekop Mierzei Wiślanej oznacza suwerenność gospodarczą, ale także militarną

Przekop Mierzei Wiślanej oznacza dla Polski suwerenność gospodarczą, ale także tę odnoszącą się do militariów – powiedział w środę prezes PiS...

zobacz więcej

Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony pod koniec grudnia ubiegłego roku. Minister Gróbarczyk zapowiedział, że powinien on zostać rozstrzygnięty w ciągu trzech miesięcy.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji 5 grudnia. Uznał, że proponowany do realizacji wariant Nowy Świat jest najkorzystniejszy z przyrodniczego punktu widzenia, a ulokowanie kanału żeglugowego w tym miejscu ogranicza ingerencję w środowisko i pozwala na uniknięcie znaczących negatywnych oddziaływań.

W decyzji określono kilkadziesiąt warunków korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych.

Odwołania od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie” złożyły na początku stycznia zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

źródło:
Zobacz więcej