Wdychanie aerozolu z e-papierosów może być groźne

Rośnie zainteresowanie e-papierosami (fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Nastolatki z astmą biernie wdychające aerozol z e-papierosów są narażone na zaostrzenie i atak choroby – wynika z badania, które publikuje pismo „Chest”.

Nawet umiarkowane picie alkoholu to większe zagrożenie migotaniem przedsionków

Już regularne, umiarkowane picie alkoholu wiąże się z fizjologicznymi i elektrycznymi zmianami w sercu prowadzącymi do niebezpiecznego zaburzenia –...

zobacz więcej

„Chociaż nie możemy definitywnie powiedzieć, że te produkty (e-papierosy) pogarszają przebieg astmy, gdybym była rodzicem, to nie chciałabym, aby moje dziecko przebywało w obecności ludzi, którzy ich używają” – skomentowała główna autorka pracy Jennifer Bayly z Rutgers Robert Wood Johnson Medical School in New Brunswick (New Jersey, USA).

Bayly razem ze współpracownikami przeanalizowała dane zebrane w ramach badania pt. Florida Youth Tobacco Survey (edycja 2016). Dotyczy ono stosowania wyrobów tytoniowych oraz narażenia na bierne wdychanie dymu tytoniowego (a także aerozolu z e-papierosów) wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich stanu Floryda (11-17 lat). Łącznie zebrano informacje na temat 36 tys. gimnazjalistów oraz 33,5 tys. uczniów szkół średnich.

Naukowcy skoncentrowali się na 11830 nastolatkach z astmą. Ogółem 33 proc. z nich było narażonych na wdychanie aerozolu z e-papierosów stosowanych przez ich rówieśników. Analiza ujawniła, że ta grupa miała o 27 proc. wyższe ryzyko wystąpienia ataku choroby (w postaci duszności i kaszlu) w porównaniu z kolegami z astmą, którzy nie wdychali biernie aerozolu z papierosów elektronicznych. Zależność ta była silna, nawet gdy badacze uwzględnili to, czy nastolatki z astmą same stosowały e-papierosy lub czy były narażone na bierne wdychanie dymu papierosowego.

Jak przypominają autorzy pracy, aerozol z e-papierosów zawiera m.in. glikol propylenowy, glicerynę pochodzenia roślinnego, nikotynę i wiele substancji zapachowych. Wszystkie te związki zostały wcześniej powiązane z ryzykiem podrażnienia płuc i rozwoju stanów zapalnych w drogach oddechowych, co może mieć negatywny wpływ na osoby z astmą.

Zdaniem niebiorącej udziału w badaniu dr Karen Wilson z Icahn School of Medicine at Mount Sinai (Nowy Jork) wyniki tego oraz innych badań podważają ogólne przekonanie, że wdychanie aerozolu z e-papierosów jest nieszkodliwe dla zdrowia. – Nie jest to jedynie nieszkodliwa para wodna, gdyż w rzeczywistości zawiera pewne substancje obecne w dymie papierosowym, łącznie z pyłami, które mogą powodować silne podrażnienia u osób z astmą – skomentowała specjalistka.

W jej opinii w najnowszym badaniu skutki biernego wdychania aerozolu z papierosów elektronicznych zostały prawdopodobnie niedoszacowane. Jest to związane m.in. z tym, że dotyczyło ono jedynie nastolatków, a nie uwzględniło małych dzieci. Ponadto liczba nowych użytkowników tych produktów wśród młodzieży bardzo szybko rośnie.

źródło:

Zobacz więcej