Watykan wystąpi na igrzyskach? Podpisał umowę z Włoskim Komitetem Olimpijskim

Jan Paweł II w Elblągu w 1999 r. (fot. arch.PAP/Adam Hawałej)

Watykan podpisał umowę z Włoskim Komitetem Olimpijskim, dzięki której reprezentanci Stolicy Apostolskiej będą afiliowani przy włoskich związkach sportowych.

Dar Młodzieży w Acapulco. To ostatni port przed momentem kulminacyjnym

Polski żaglowiec „Dar Młodzieży” wpłynął do portu w meksykańskim Acapulco. To kolejny etap Rejsu Niepodległości, w którym fregata promuje Polskę w...

zobacz więcej

W dalszej perspektywie oznacza to możliwość udziału watykańskich sportowców w igrzyskach olimpijskich. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi, podczas konferencji prasowej w Watykanie wspomniał o sportowych pasjach Karola Wojtyły.

Podkreślił wielką rolę wychowawczą właściwie rozumianego sportu. „Watykańscy sportowcy chcą wystąpić w Igrzyskach Małych Państw Europy. Ze sportem łączą się trzy bardzo ważne pojęcia: kultura, religia i etyka” – zaznaczył.

Przewodniczący Włoskiego Komitetu Olimpijskiego Giovanni Malago powiedział, że umowa z Watykanem świadczy o uniwersalności sportu i podkreśla duchowe walory współzawodnictwa. Szef stowarzyszenia Athletica Vaticana, prałat Melchor Sanchez, przyznał, że na razie występ reprezentacji Watykanu na olimpiadzie jest wyłącznie pięknym snem, ale udział w Igrzyskach Małych Państw Europy jest realny, i to z nadziejami na medale.

źródło:
Zobacz więcej