Ruch Narodowy, Wolność i Grzegorz Braun poparli postulaty AfD ws. reformy UE

Poseł do Parlamentu Europejskiego Dobromir Sośnierz (C), wiceprezes Partii Wolność Konrad Berkowicz (P) oraz członek Zarządu Głównego Ruchu Narodowego Michał Wawer (L) podczas konferencji prasowej w Sejmie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Przedstawiciele koalicji Ruchu Narodowego i partii Wolność oraz Grzegorz Braun poparli postulaty niemieckiej partii AfD, która domaga się zreformowania UE. Ich zdaniem AfD słusznie dąży do zahamowania napływu imigrantów i przywrócenia suwerenności państwom UE.

Premier Węgier: Z radością witamy włosko-polskie wysiłki

Węgry uważają za wspaniałą wiadomość polsko-włoskie starania o stworzenie antyimigranckiej osi w Europie – oświadczył premier Węgier Viktor Orban...

zobacz więcej

Dziennik „Die Welt” poinformował, że narodowo-konserwatywna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) domaga się radykalnej reformy UE. Na transformację daje 5 lat, licząc od 26 maja, czyli daty wyborów do Parlamentu Europejskiego. Gdyby postulaty partii nie zostały spełnione do 2024 roku, to – według AfD - powinno dojść do dexitu, czyli – wystąpienia Niemiec z Unii.

10 stycznia do tych informacji odnieśli się na konferencji prasowej w Sejmie prezes Wolności Janusz Korwin-Mikke, członek zarządu Ruchu Narodowego Witold Tumanowicz oraz szef stowarzyszenia „Pobudka”, reżyser i dokumentalista Grzegorz Braun.

Korwin-Mikke ocenił, że AfD słusznie domaga się „zahamowania napływu imigrantów i przywrócenia suwerenności państwom, aby prawo unijne nie miało pierwszeństwa przed prawem krajowym”.

– My - jako Ruch Narodowy - popieramy dążenia do niepodległości i suwerenności państw narodowych w Europie. My, także tutaj w Polsce, będziemy dążyć do tego, aby Polska odzyskała suwerenność od Unii Europejskiej – oświadczył Tumanowicz. Przypomniał, że środowiska „antyunijne, propolskie, suwerennościowe” podjęły współpracę w ramach koalicji, która ma wystartować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyraził nadzieję, że po wyborach Parlament Europejski będzie „jednym z najbardziej uniosceptycznych parlamentów w historii”.

Braun podkreślił z kolei, że koalicjanci są „wielkimi zwolennikami” swobody podróżowania i prowadzenia działalności gospodarczej, ale – jak zastrzegł – nie wyobrażają sobie kontynuacji „smutnej praktyki, w której polskie sprawy wewnętrzne są nieustannie narażone na bezpardonowe ataki i nagonkę, która przyprawia nam wszystkim gębę faszystów, antysemitów i eurokrytyków”.

„Brutalna walka zamiast programu”. Rzeczniczka PiS o konflikcie Tuska ze Schetyną

Grzegorz Schetyna kontra Donald Tusk, awantura w Warszawie między Ewą Kopacz i Bronisławem Komorowskim to przykłady kompromitacji PO; to brutalna...

zobacz więcej

– Jesteśmy w gruncie rzeczy euroentuzjastami, Europa to nasz ukochany kontynent, jej cywilizacja, jej tradycje są wolnościowe i narodowe. Cenimy to sobie i dlatego pozostajemy miażdżącymi krytykami eurokołchozu – powiedział Braun.

„Die Welt” poinformował, że wśród reform, których domaga się AfD, jest między innymi likwidacja Parlamentu Europejskiego i zastąpienie go 100-osobowym gremium delegatów wyłanianych przez parlamenty krajów członkowskich. Dalsze postulaty to: przywrócenie walut narodowych, rezygnacja ze wspólnej polityki rolnej i środowiska czy pozbawienie UE kompetencji ustawodawczych.

„Gdyby nie udało się zrealizować fundamentalnej reformy w ramach istniejącego systemu w ciągu jednej kadencji (europarlamentu), uważamy wystąpienie Niemiec bądź rozwiązanie UE i założenie nowej wspólnoty gospodarczej i interesów za niezbędne” – czytamy w projekcie programu, który ma zostać przyjęty podczas zjazdu partyjnego 11-14 stycznia.

Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 r. jako partia przeciwników polityki kanclerz Angeli Merkel w kryzysie strefy euro. Obecnie największe zagrożenie dla Niemiec widzi w imigracji i islamie. Jest reprezentowana w Bundestagu, jako najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne, i we wszystkich parlamentach landowych RFN.

źródło:

Zobacz więcej