RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dziki zabite przez PSL umierały w ciszy”

Minister rolnictwa Marek Sawicki wnioskował o odstrzał wszystkich dzików z Podlasia (fot. REUTERS/Michaela Rehle)

W lutym 2015 r. ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) na posiedzeniu rady ministrów wnioskował o tzw. depopulację, czyli masowy odstrzał dzików na terenach, gdzie wystąpiły ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń. Przypadki zakażenia ASF odnotowywano wówczas wyłącznie na Podlasiu, dlatego Sawicki wnioskował, by odstrzelone zostały wszystkie dziki z tamtego regionu.

Prezydent spotka się z ministrami środowiska i rolnictwa ws. odstrzału dzików

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem i...

zobacz więcej

Od kilku dni w Polsce wiele mediów „alarmuje” o problemie związanym z odstrzałem dzików w Polsce, co jest zabiegiem dokonywanym rokrocznie w ostatnich latach.

Dziki, które przenoszą ASF, mają zostać odstrzelone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby wśród trzody chlewnej.

W 2015 r., kiedy rządem kierowała Platforma Obywatelska i PSL, kiedy jeszcze ASF nie było rozprzestrzenione tak, jak obecnie, ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki wnioskował o odstrzał wszystkich dzików z Podlasia.

Również telewizja TVN, która wówczas inaczej przedstawiała sprawę odstrzału dzików, relacjonowała w 2015 r. spotkanie rolników z ministrem Sawickim. Rolnicy zarzucali wtedy Sawickiemu, że działa wbrew ich interesom. Stwierdzono nawet, że skoro ASF jest przenoszony przez ludzi i rolników, to może lepiej byłoby „zlikwidować ludzi”.

– To decyzja trudna, ale konieczna – mówił wówczas Sawicki, który prosił o zgodę na odstrzał dzików, teraz określaną przez niektóre media jako „eksterminacja” czy „masowa zagłada dzików”.

Łukasz Mężyk (300polityka.pl), który udostępnił w sieci nagranie z materiału Faktów TVN z 2015 r. napisał, że „dziki zabijane przez PSL umierały w ciszy”.

źródło:
Zobacz więcej