Polacy sprowadzają coraz więcej aut. „Czwarty rezultat w historii”

Średni wiek sprowadzanych do Polski aut to 12 lat (fot. arch. PAP/Lech Muszyński)

W 2018 r. do Polski sprowadzono ponad 1 mln używanych samochodów, czyli o ponad 7 proc. więcej niż w rok wcześniej. Średni wiek tych aut to blisko 12 lat – podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar”. Dodano, że ponad połowa sprowadzonych aut pochodziła z Niemiec.

Kradli luksusowe auta, słali je do Emiratów. Policja rozbiła grupę przestępczą

Dolnośląscy policjanci razem z funkcjonariuszami z Niemiec i Europolem, rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się...

zobacz więcej

Jak czytamy w raporcie „Samar”, „to czwarty pod względem wielkości rezultat w historii”.

Autor raportu Michał Hadyś podkreślił, że „nadal sprowadzamy starocie, a najpopularniejszym rocznikiem jest 2007”. Wiek samochodów sięga blisko 12 lat i wynosi średnio 11 lat i 10 miesięcy". „Najwięcej, aż 58 proc. aut jest importowanych z Niemiec, z Francji 9 proc., z Belgii 7 proc.” – dodaje.

Samar podał, że najwięcej aut sprowadzono do Wielkopolski i Mazowsza, w tych regionach udział w krajowym imporcie wynosi odpowiednio 12,4 proc. i 12,3 proc. Na trzecim miejscu, z udziałem 9,9 proc., plasuje się województwo śląskie. Największy wskaźnik wzrostu importu odnotowano w województwie podlaskim (+9,3 proc), najmniejszy – w Wielkopolskim (+5,7 proc.).

W raporcie podkreślono również, że moda na stare diesle trwa. „Trend 12-miesięczny wzrósł do poziomu 43,1 proc. (dane dotyczą samochodów osobowych z pominięciem minibusów zbudowanych na bazie aut użytkowych)”. „Ostatnio taki wynik obserwowaliśmy w maju 2016 roku, jednak wtedy udział ten spadał z miesiąca na miesiąc, a teraz rośnie nieprzerwanie od maja 2017 roku. W samym grudniu udział diesla wyniósł 43,8 proc” – podano w raporcie.

W raporcie zaznaczono, że „od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku) import używanych samochodów wyniósł 13,3 mln aut”. Jak czytamy, w tym samym czasie zarejestrowanych zostało 5,5 mln nowych samochodów. Podkreślono, że auta, które wyjechały w ramach reeksportu i ponownie wróciły w ramach importu, liczone są podwójnie.

źródło:

Zobacz więcej