Tauron i KGHM uruchomiły w Lubinie punkt ładowania samochodów elektrycznych

Dostępny dla wszystkich użytkowników punkt ładowania samochodów elektrycznych uruchomiły w Lubinie firmy Tauron i KGHM Polska Miedź S.A. To pierwszy efekt współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce podjętej przez spółki w 2018 r.

Tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Takie auto ma dostać rządowe wsparcie

Sto kilometrów po mieście w cenie jednego litra benzyny i tanie ładowanie z dowolnego gniazdka. Żeby nie płacił właściciel gniazdka, to w aucie ma...

zobacz więcej

Jak podano w komunikacie, rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych wynika z nowego podejścia KGHM do rozwiązań środowiskowych, dlatego ekologia oraz elektromobilność wpisują się w strategię biznesową spółki przyjętą przez zarząd na lata 2019-23.

„Uruchomienie stacjonarnego punktu ładowania samochodów elektrycznych to rezultat zeszłorocznego porozumienia KGHM z Tauronem, które zakłada współpracę w obszarze rozwoju elektromobilności, usług casharingu (wynajmu aut na minuty), budowania infrastruktury stacji ładowania pojazdów oraz wspólnych działań proekologicznych” – napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, KGHM i Tauron wykorzystują w ten sposób własne zasoby do rozwoju innowacyjnych usług z myślą o czystym środowisku w zagłębiu miedziowym.

„Połączenie potencjału spółek kluczowych dla krajowej gospodarki oznacza nie tylko budowę wartości samych przedsiębiorstw, ale przede wszystkim realną korzyść dla mieszkańców regionu. Ekologia i elektromobilność tworzą płaszczyznę synergii przemysłu wydobywczego, hutniczego i energetycznego. Odgrywają również istotną rolę w działalności obu firm, a także wyznaczają kierunki ich strategicznego rozwoju” – podano w komunikacie.
TAURON i KGHM Polska Miedź rozwijając elektromobilność, uruchomiły stację ładowania samochodów elektrycznych. (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Kolejne miliony na polskie auto elektryczne

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądało polskie auto elektryczne, ale ElectroMobility Poland otrzyma kolejne pieniądze na prace nad projektem –...

zobacz więcej

„Budowa punktów ładowania pojazdów elektrycznych to kolejny krok w tworzeniu systemu elektromobilności w Tauronie. Już w grudniu uruchomiliśmy dla mieszkańców Katowic usługę casharingu wraz z podstawową infrastrukturą ładowania. Docelowo chcemy zaoferować na zewnątrz usługę budowania infrastruktury ładowania dla e-pojazdów. W Grupie działa już od dwóch lat spółka Magenta, specjalizująca się w usługach dla elektromobilności” – podkreśla cytowany w komunikacie Filip Grzegorczyk, prezes Zarządu Tauron Polska Energia.

„Oddanie do użytku stacji ładowania pojazdów elektrycznych pokazuje, że od strategii i intencji przechodzimy szybko do czynów. Budujemy firmę odpowiedzialną społecznie, inwestującą w rozwiązania ekologiczne. Jednocześnie, wiemy, że popyt na miedź będzie rosnąć, poprzez rozwój branż związanych z OZE i elektromobilnością. Dlatego chętnie jesteśmy ambasadorem takich rozwiązań, wspierając jednocześnie rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności” – mówi cytowany w komunikacie Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Jak podkreślono, miedź jest istotnym i kluczowym elementem stosowanym w budowie silników, baterii, falowników, okablowaniu pojazdów elektrycznych, ale także w stacjach ich ładowania.

Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju KGHM Adam Bugajczuk (L) i prezes Tauron Magenta Agnieszka Wójcik (P) podczas konferencji prasowej na temat uruchomienia pierwszej stacji ładowania samochodów elektrycznych przy siedzibie KGHM w Lubinie (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Powstanie prototyp funkcjonalnego polskiego samochodu elektrycznego

Już na początku 2019 roku zaprezentowany zostanie funkcjonalny protop polskiego samochodu elektrycznego. Opracowaniem tego projektu zajmuje się...

zobacz więcej

„Polska rozwija elektromobilność, realizując tym samym przyjęty przez Unię Europejską pakiet klimatyczny, który zakłada obniżenie emisji CO2 i gazów cieplarnianych. Pojazdy z napędem elektrycznym nie wytwarzają spalin i jeśli będą ładowane energią elektryczną pochodzącą z budowanych przez KGHM odnawialnych źródeł energii np. farm fotowoltaicznych oznaczać to będzie praktycznie brak emisji CO2 co znacznie wpłynie na poprawę jakości powietrza w miastach oraz, co za tym idzie, poprawę stanu zdrowia ich mieszkańców” – czytamy w komunikacie.

Stację szybkiego ładowania przy Centrali KGHM w Lubinie uruchomili wiceprezes KGHM ds. produkcji Radosław Stach, wiceprezes ds. rozwoju KGHM Adam Bugajczuk oraz Agnieszka Sioła, wiceprezes zarządu spółki Magetna Grupa Tauron. Stacja znajduje się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 48.

Jak zaznaczono, ponieważ jest w fazie testów i rozruchu technicznego, aktualnie ze stacji bez ponoszenia jakichkolwiek opłat mogą korzystać wszyscy użytkownicy aut elektrycznych.

źródło:

Zobacz więcej