Bank Światowy podnosi prognozę dla Polski. „Świat nas dostrzega”

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu dla Polski (fot. Karol Serewis/Gallo Images Poland/Getty Images)

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski do 4 proc – o 0,1 proc. więcej w stosunku do prognozy z października i o 0,8 proc. więcej w stosunku do prognozy sprzed pół roku. Jako powód podano wysoki poziom konsumpcji i inwestycji. Premier Mateusz Morawiecki wyrażając zadowolenie z tego faktu napisał, że „takie sygnały płynące ze strony instytucji międzynarodowych pokazują, że potencjał rozwojowy naszego kraju jest coraz bardziej dostrzegalny na świecie”.

Polska doceniona przez turystów. Jesteśmy trzecim najprzyjaźniejszym krajem na świecie

Polska jest trzecim na świecie najprzyjaźniejszym krajem dla turystów – wynika z rankingu serwisu booking.com, stworzonego na podstawie opinii...

zobacz więcej

Najnowszy raport Banku Światowego zatytułowany „Global Economic Prospects” nosi podtytuł „Coraz ciemniejsze chmury”.

Dokument jest utrzymany w pesymistycznym tonie. Jego autorzy wskazują na spadające tempo wzrostu gospodarczego, napięcia w handlu międzynarodowym, kłopoty niektórych krajów rozwijających się i rosnące ryzyko dla rynków wschodzących.

Eksperci ostrzegają, że rok 2019 dla światowej gospodarki może być trudniejszy i bardziej wyboisty niż poprzedni. Bank Światowy wskazuje na spowolnienie w strefie euro, które odbija się na sytuacji gospodarczej w krajach powiązanych gospodarczo z Europą.

„Jednak w niektórych krajach umiarkowana inflacja i niskie stopy procentowe wspierają przyspieszony wzrost” – piszą autorzy raportu wskazując na takie kraje jak Polska, Węgry i Serbia.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu dla Polski o 0,1 proc. więcej w stosunku do prognozy z października i o 0,8 proc. więcej w stosunku do prognozy sprzed pół roku. Jako powód podano wysoki poziom konsumpcji i inwestycji. Na rok 2020 Bank Światowy przewiduje wzrost gospodarczy Polski na poziomie 3,6, a na rok 2021 – 3,3 proc.źródło:
Zobacz więcej