RAPORT

Kampania 2020

Shutdown w USA. Trump zerwał negocjacje ws. zawieszenia rządu i sfinansowania muru

Według prezydenta USA rozmowy były „totalną stratą czasu” (fot. REUTERS/Jim Young)

Rozmowy ws. uchwalenia prowizorium budżetowego i zakończenia tzw. shutdown wciąż znajdują się w martwym punkcie. Prezydent USA Donald Trump opuścił w środę spotkanie z liderami Demokratów w Izbie Reprezentantów i Senacie, trzasnąwszy drzwiami.

Prezydent USA: Nielegalna migracja to kryzys humanitarny

Nielegalna migracja na naszej południowej granicy to kryzys humanitarny, który musimy zakończyć – powiedział Donald Trump w telewizyjnym orędziu do...

zobacz więcej

Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej i liderem Demokratów w Senacie Chuckiem Shumerem trwało zaledwie kilkanaście minut. „Wyszedłem ze spotkania z Chuckiem i Nancy; to całkowita strata czasu” – wyznał na Twitterze Donald Trump.

„Zadałem im pytanie, jak się będą mieć, jeśli po 30 dniach ruszę sprawę z miejsca? A w związku z tym: czy zaakceptują mój program ochrony granic, który zakłada wzniesienie muru bądź metalowego ogrodzenia?” – relacjonował prezydent. „Nancy odpowiedziała nie, więc rzekłem bye-bye; innego wariantu nie będzie” – napisał Trump.

Liderzy Demokratów, którzy w Izbie Reprezentantów są w większości, podczas gdy w Senacie stanowią mniejszość, ocenili zachowanie Trumpa jako napad dziecięcej furii  – „temper tantrum”, który charakteryzuje zachowanie kilkuletnich dzieci. Gdy Nancy Pelosi „powiedziała nie, (Donald Trump) podniósł się z fotela i rzekł: w takim razie nie mamy o czym rozmawiać i wyszedł z pokoju” – powiedział dziennikarzom Chuck Shumer, lider mniejszości demokratycznej w Senacie.

Inne spojrzenie na rozwiązanie tego problemu

„Znowu byliśmy świadkami dziecięcej furii, bo nie dostał tego, czego oczekiwał” – dodał. Zarazem Shumer wyraził ubolewanie, że rozmowy z prezydentem utknęły w martwym punkcie. „To smutne i bardzo niefortunne. Chcemy dojść do porozumienia i też pokładamy nadzieje we wzmocnieniu systemu ochrony granic, ale mamy inne spojrzenie na rozwiązanie tego problemu” – powiedział dziennikarzom senator z Nowego Jorku.

Prezydent USA: Nielegalna migracja to kryzys humanitarny

Nielegalna migracja na naszej południowej granicy to kryzys humanitarny, który musimy zakończyć – powiedział Donald Trump w telewizyjnym orędziu do...

zobacz więcej

Zerwanie rozmów w Kongresie w środę oddala perspektywę pozyskania przez prezydenta zatwierdzonych przez Kongres środków budżetowych w wys. 5,7 mld dolarów USA na budowę muru na południowej granicy USA, a przybliża perspektywę ogłoszenia przez Trumpa stanu wyjątkowego dla sfinalizowania kontrowersyjnego projektu - pisze w komentarzu agencja Reutera.

Przed tym spotkaniem prezydent Donald Trump ponownie zagroził wprowadzeniem stanu wyjątkowego, jeśli Kongres nie wyasygnuje pieniędzy na budowę muru. Po zerwaniu rozmów w Kongresie w środę, która była 19. dniem tzw. shutdown, czyli częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu federalnego, wiceprezydent USA Mike Pence zapewnił dziennikarzy, że prezydent Trump na poważnie rozważa opcję ogłoszenia stanu nadzwyczajnego.

Zapytany, co Trump zyskał, wychodząc niespodziewanie ze spotkania z liderami Demokratów, Pence odpowiedział: „myślę, że zademonstrował dziś, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie, a mianowicie, że nie będzie żadnej ugody bez zgody na budowę muru”. Wcześniej w środę prezydent Donald Trump spotkał się z przedstawicielami Republikanów w Izbie Reprezentantów i w Senacie. Trwało ono zdecydowanie dłużej, ale nie zakończyło się entuzjastycznym poparciem dla ultimatum, jakie prezydent wysunął w sprawie środków budżetowych na budowę muru. Po spotkaniu z liderami GOP Trump zapewniał wprawdzie, że jego twarde stanowisko cieszy się „niezachwianym poparciem” Republikanów, którzy są „bardzo, bardzo zjednoczeni, gdy chodzi o wyasygnowanie środków na budowę muru”. Ale gdy dziennikarze zapytali republikańskiego senatora Tim Scotta, czy odebrał wrażenie na tym spotkaniu, że trwające od 22 grudnia zawieszenie płynności finansowej rządu uda się wkrótce zażegnać, ten odparł: „nie miałem takiego wrażenia. Myślę, że jeszcze jakiś czas to potrwa”.

Shutdown, czyli częściowe zawieszenie działalności amerykańskiego rządu federalnego, trwa od 22 grudnia. Z powodu zerwania płynności finansowej ok. 800 tys. pracowników rządu federalnego nie otrzymuje wynagrodzeń. Zawieszenie stało się faktem, bo Senat nie zdołał zagłosować wtedy nad prowizorium budżetowym, gdyż Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru.

Do przyjęcia ustawy budżetowej wymagana jest kwalifikowana większość, przynajmniej 60 głosów w Senacie, podczas gdy Partia Republikańska w izbie wyższej miała przewagę zaledwie dwóch głosów.

źródło:

Zobacz więcej