Salvini po rozmowie z prezesem PiS: Rozpoczął się dialog

Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na temat przyszłej współpracy w nowym Parlamencie Europejskim - powiedział wicepremier Włoch, szef MSW i lider prawicowej Ligi Matteo Salvini po rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie. - Była dobra rozmowa, ale nie ma jeszcze porozumienia – przyznał.

Salvini spotkał się z Morawieckim. „Doskonała rozmowa”

Wicepremier i minister spraw zagranicznych Włoch Matteo Salvini spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy rozmawiali...

zobacz więcej

Salvini przyjechał na zaproszenie ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego. Wcześniej spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Na konferencji prasowej w ambasadzie Włoch Salvini przekonywał, że przyszły europarlament będzie „zupełnie inny” niż ten obecny, zdominowany przez dwie główne partie (Europejska Partia Ludowa oraz Partia Europejskich Socjalistów – red.).

Swoje spotkanie z Kaczyńskim włoski wicepremier określił jako „długie, pozytywne i konkretne”.

– Rozmawialiśmy na temat Europy przyszłości, na temat tego, jak nadać sens marzeniu europejskiemu, które zostało stłamszone przez biurokrację w ostatnich latach – mówił minister spraw wewnętrznych Włoch. Wśród tematów swojej rozmowy z liderem polskiej partii rządzącej wymienił również wartości, rodzinę oraz sytuację młodych.

– Zgodziliśmy się co do tego, że jeżeli w budżecie europejskim na przyszłe lata będzie mniej środków dla rybołówstwa i dla rolnictwa we Włoszech i w Polsce, to nam się to nie będzie podobało – dodał polityk.

Spotkanie szefów MSW Włoch i Polski. „Współpraca w zakresie bezpieczeństwa”

Wśród tematów środowego spotkania szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z wicepremierem, szefem MSW Włoch Matteo Salvinim znalazły się m.in....

zobacz więcej

– Na poziomie partii zaczęliśmy proces dzielenia się opiniami na temat przyszłości w Parlamencie Europejskim, który będzie głęboko różnił się od istniejącego od zawsze duopolu socjalistów i chadecji – stwierdził Matteo Salvini. Jego zdaniem to będzie „najlepsza odpowiedź dla eurosceptyków, którzy od lat rządzą Unią Europejską”.

– Może takie ruchy ludowe jak Liga i PiS dadzą życie nowej europejskiej wiośnie – wyraził nadzieję szef włoskiego MSW. Chciałby, żeby nie było już UE rządzonej przez „finanse i banki”. – Zgadzamy się w 90 proc. co do tego, co zrobimy. Na szczęście jest 10 proc. otwartej dyskusji – dodał polityk.

Odnosząc się do relacji z PiS stwierdził: „Zaczął się dialog”. Podkreślił, że zbytnim optymizmem byłoby sądzić, że w ciągu półtoragodzinnego spotkania mogłoby dojść do zawarcia porozumienia.

– Zaproponowaliśmy wspólny program innym ruchom europejskim w takich kwestiach, jak rozwój, bezpieczeństwo, rodzina, chrześcijańskie korzenie Europy, które zostały zanegowane przez niektórych nawet w konstytucji – podkreślił włoski wicepremier.

Zaznaczył, że nie rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim o konkretach, czyli o liczbach, o składzie Parlamentu. Jako cel majowych wyborów do PE wymienił likwidację biurokracji.

Bielan: Salvini zabiegał o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim

– Włochy to ważny kraj w UE, a wicepremier Matteo Salvini to najpopularniejszy włoski polityk – powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan...

zobacz więcej

– Chcemy uratować Europę – zadeklarował. – To, że Wielka Brytania postanowiła wyjść z UE, to nie wina Salviniego i Ligi, ale dlatego, że Unia była źle rządzona – ocenił.

– Ponawiam swe pełne poparcie dla prawa rządów krajów, czy to w Polsce, czy w Austrii, czy na Węgrzech i we Włoszech do uchwalania praw w interesie ich obywateli, bez ingerencji Brukseli – stwierdził Salvini. Zwrócił też uwagę na to, że w ostatnich latach Włochy przyjęły około miliona migrantów, a pomoc ze strony Unii była – jak zaznaczył – „niewielka”.

Salvini pytany, czy podczas rozmów z prezesem PiS poruszona została kwestia sankcji wobec Rosji, którym Liga jest przeciwna, a także relacji włoskiej partii ze Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen, odparł: „To tematy, nad którym będziemy pracować”.

– Trzeba być ambitnym. Jeśli chcemy zmienić Europę, tak jak chcemy zmienić Włochy, trzeba przezwyciężyć też brak zaufania, czy wiedzy – podkreślił. Przyznał też: „Będę miał dalej wątpliwości, jakie już miałem przed laty, na temat przydatności w 2019 r. sankcji gospodarczych”.

Mówiąc o współpracy na forum europejskim przyznał, że chciałby, „abyśmy byli obecni wszędzie”, „z nową ideą, bardziej zdrową i piękniejszą na temat przyszłości Europy”.

„Populiści chcą przejąć, a nie zabić UE”

– Populistyczni przywódcy, tacy jak włoski szef MSW Matteo Salvini, są często uznawani za tych, którzy chcą zniszczyć UE; w rzeczywistości dążą do...

zobacz więcej

Przypomniał, że delegacje Ligi i PiS już spotykały się wcześniej w Brukseli.

– Nie mam pewności, czy nasze przeznaczenie jest wspólne, ale pracujemy nad tym – podkreślił. – Wiem, że w bardzo wielu krajach europejskich jest zainteresowanie tym, by dokonać zmian – dodał wicepremier. – To historyczna okazja – oświadczył Matteo Salvini.

Wyraził też opinię, że być może nadszedł czas na to, aby oś francusko-niemiecką zastąpiła „oś włosko-polska”. – Chciałbym, aby zaistniał pakt, sojusz wszystkich, którzy chcą ratować Europę. Celem jest też zostanie drugim największym ruchem, a może i pierwszym, w kolejnych wyborach do PE – powiedział szef włoskiego MSW.

Salvini był też pytany na konferencji prasowej podsumowującej wizytę w Warszawie, czy z jego spotkania z Jarosławem Kaczyńskim „może narodzić się wspólna grupa »suwerennościowa« (w PE)”. – Im nas będzie więcej, tym lepiej. Nie mam kryształowej kuli, celem jest zostanie drugim największym ruchem, a może i pierwszym, bo trzeba zawsze mierzyć wysoko, w następnym Parlamencie Europejskim – podkreślił włoski polityk. Przyznał, że jedyna pewność jaką ma, to taka, że socjalistów i lewicy będzie w PE coraz mniej. – Już wyrządzili wystarczająco dużo szkód – ocenił.

Bielan: Salvini zabiegał o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim

– Włochy to ważny kraj w UE, a wicepremier Matteo Salvini to najpopularniejszy włoski polityk – powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan...

zobacz więcej

Salvini wyjaśnił, że nie ma wspólnego programu obu ugrupowań. – Zaproponowałem także przezwyciężenie różnic – dodał polityk. Jego zdaniem potrzeby jest „kontrakt dla Europy, którego nie ma”. To, jak zaznaczył, kontrakt na wzór włoskiej koalicji rządowej, tworzonej przez dwa różne ugrupowania – Ligę i Ruch Pięciu Gwiazd.

– Z precyzyjnymi zobowiązaniami możemy stworzyć platformę dla Europy w 10 punktach; a Włosi, Polacy, Holendrzy, Hiszpanie zdecydują, czy się na to zgadzają – podkreślił. – Będziemy nad tym pracować w najbliższych dniach – zapowiedział.

Według wicepremiera „delegacja włoska i polska dziś według liczebności będą odgrywały w niej decydującą rolę”. – Będziemy na pewno walczyć o to, by być obecnym – zaznaczył Salvini.

Jego zdaniem „od dawna brakowało wizyty w Polsce na wysokim szczeblu ze strony rządu włoskiego”. – To jest szaleństwo – ocenił. – Zastanawiam się, co się działo w ciągu ostatnich lat, że premierzy i wicepremierzy (Włoch) się tutaj nie zjawiali. Polska jest przecież jednym z ważniejszych partnerów handlowych w UE dla Włoch. Przez lata Polska była ignorowana przez rządy lewicowe, a to naprawdę haniebne – uważa Salvini.

Zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z „pierwszej tury rozmów”.

– Rozpoczął się dialog, mam nadzieję, że będzie on owocny, ale zobaczymy – podkreślił włoski wicepremier. Jak dodał, to pierwsze z planowanych spotkań i wyraził nadzieję na ich pozytywne rezultaty.

źródło:

Zobacz więcej