„Będziemy liderem w naprawianiu finansów”

Minister finansów Jacek Rostowski podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Polska będzie europejskim liderem w dziedzinie konsolidacji finansów publicznych w latach 2011–2012 – zapewnił minister finansów Jacek Rostowski. W te zapewnienia nie wierzy Prawo i Sprawiedliwość.

Na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych minister Rostowski zapewnił, że Polska zredukuje deficyt sektora finansów publicznych poniżej dozwolonego poziomu 3 procent PKB do końca 2012 roku. Tego domaga się Komisja Europejska, a Polska miała na to czas do końca stycznia, poprosiła jednak o wydłużenie terminu.

Rząd wysłał do Brukseli tabelę z planem działań ograniczających deficyt sektora finansów publicznych. Wynika z niej, że podjęto lub będą podjęte w latach 2011-2012 działania, takie jak podniesienie podatku VAT, ograniczenie składek przekazywanych do OFE, obniżenie zasiłku pogrzebowego, ograniczenie przywilejów wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, a także podwyższenie akcyzy na papierosy.

Po zakończeniu posiedzenia komisji finansów publicznych Jacek Rostowski powiedział, że deficyt na pewno zostanie ograniczony do końca 2012 roku. Jak podkreślił, Polska będzie liderem w dziedzinie konsolidacji finansów w najbliższych bieżącym i przyszłym roku.

Rząd prognozuje, że na zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych będą miały wpływ także takie czynniki, jak zmniejszenie bezrobocia i pobudzenie gospodarki, co oznacza większe wpływy z podatku CIT.

W te zapewnienia nie wierzy Prawo i Sprawiedliwość. Wiceprezes PiS Beata Szydło oświadczyła, że informacja ministra Rostowskiego była niepełna i nieprofesjonalna. Zdaniem wiceprezes PiS, ponad połowa proponowanych oszczędności dotyczy sfery społecznej, zaś prognoza kończy się na 2012 roku. – Pytanie, co dalej? – zastanawia się Beata Szydło.

Prawo i Sprawiedliwość wystąpi z pisemnym wnioskiem o przekazanie kopii dokumentu, który rząd wysłał do Brukseli.

źródło:
Zobacz więcej