Rak płuca i jelita grubego najgroźniejszy w Polsce. Najwyższa umieralność w Łódzkiem

Najmniej zachorowań na nowotwory odnotowuje się w województwie podkarpackim (fot. Christian Charisius/Pool via Reuters)

Z danych OECD wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w większości krajów europejskich, jednak umieralność dużo wyższa. Polska, razem z Węgrami i Chorwacją, jest w pierwszej trójce krajów Unii z największą umieralnością na nowotwory złośliwe.

Rak płuc staje się dla kobiet groźniejszy od raka piersi

Do 2030 r. umieralność na raka płuca wśród kobiet wzrośnie o ponad 40 proc.. W przypadku raka piersi w wielu krajach nastąpi spadek śmiertelności –...

zobacz więcej

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce z roku na rok rośnie liczba zachorowań. W ciągu 35 lat wzrosła ponad dwukrotnie. Mężczyzn najczęściej atakuje rak płuc i prostaty. Jeśli chodzi o kobiety, najwięcej zachorowań dotyczy piersi i płuc.

NIK powołując się na dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zwróciła uwagę, że co prawda liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w większości krajów europejskich, jednak umieralność dużo wyższa.

W Polsce najgroźniejszy okazuje się rak płuca i jelita grubego, dodatkowo wśród mężczyzn rak prostaty i pęcherza moczowego, a wśród kobiet – rak piersi i jajnika – podkreślono.Odkrycie naukowców z UMCS w Lublinie. Leczą raka dżdżownicami

Dżdżownice kontra rak, czyli sensacyjne odkrycie naukowców z UMSC w Lublinie. Przygotowali i opatentowali preparat z dżdżownic, który – nie...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej przed przekazaniem go do Sejmu.

Wśród celów proponowanej strategii znalazły się m.in. obniżenie zachorowalności przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i kształtowanie świadomości prozdrowotnej, poprawa profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii i zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

źródło:

Zobacz więcej