Temperatura może spaść do -20°C, zerwie się silny wiatr. Niż Benjamin zbliża się do Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południu Polski (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Nad Polskę znad Bałtyku i Morza Północnego zbliża się niż Benjamin, który w następnych dniach spowoduje znaczne pogorszenie pogody w niemal całym kraju. Jak przewidują synoptycy, w nocy – szczególnie na południu i Podlasiu - temperatura spadnie znacznie poniżej zera, nawet do -20 st. Niż spowoduje też silny wiatr – porywy miejscami mogą osiągnąć nawet do 100 km/h.

Przeraźliwy huk z nieba na Kujawach. „W oknach pękały szyby”

We wtorkowy wieczór mieszkańcy powiatów kwidzyńskiego i grudziądzkiego (woj. kujawsko-pomorskie) usłyszeli dwukrotnie przeraźliwy huk z nieba....

zobacz więcej

Niż Benjamin, który niebawem znajdzie się nad Polską, przyniesie ze sobą opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem. Białego puchu lokalnie spadnie nawet do kilkudziesięciu cm.

Pogoda, która utrzymuje się w okolicach zera stopni, w nocy ze środy na czwartek znacznie spadnie. Miejscami, jak podają synoptycy, temperatura może spaść nawet do -20 st. Najbardziej mroźno będzie na południu Polski, w rejonach górskich, a także na Podlasiu i na Suwalszczyźnie.

Oprócz silnego mrozu i obfitych opadów śniegu nastąpią także silne podmuchy wiatru. Miejscami osiągną nawet do 100 km/h.

W związku z załamaniem pogody Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia (na czwartek) niemal dla całego kraju. Dotyczą one głównie przewidywanych fatalnych warunków na drogach. Będzie ślisko. Oprócz gołoledzi przeszkodą dla kierowców będą zamiecie śnieżne.

źródło:
Zobacz więcej