„Zimna wojna” z czterema nominacjami do nagród BAFTA

Główną rolę w filmie odgrywa Joanna Kulig (Zula) i Tomasz Kot (Wiktor) (fot. KinoSwiatPL)

W Londynie już po raz 72. ogłoszono nominacje do nagrody BAFTA (Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnej) – wyspiarskiego odpowiednika Oscara. Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” z szansami na cztery nagrody.

Powstanie nowoczesny ośrodek produkcji filmowej. Inicjatywa ministra kultury

– Nasze rozdrobnione studia filmowe i rozproszone zasoby nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami – uważa wicepremier Piotr...

zobacz więcej

„Zimną wojnę” nominowano w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

Film Pawlikowskiego opowiada o wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Wydarzenia pokazane w ,,Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Główną rolę w filmie odgrywa Joanna Kulig (Zula) i Tomasz Kot (Wiktor). Aktorka wciela się w rolę młodej dziewczyny, która szuka szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu). Z kolei Kot odgrywa rolę dojrzałego mężczyzny, pianisty, który jest instruktorem Zuli.

W „Zimnej wojnie”, której scenariusz napisali Pawlikowski i świętej pamięci Janusz Głowacki, występują też m.in. Agata Kulesza, Borys Szyc i Adam Woronowicz. Najwięcej, bo aż 12 nominacji do tegorocznych nagród BAFTA zdobył film „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa. Po siedem uzyskały cztery filmy: „Narodziny gwiazdy”, „Roma”, „Pierwszy człowiek” i „Bohemian Rhapsody”. „Vice” ma sześć szans na statuetki, a „Green Book” – podobnie jak „Zimna wojna” – cztery.

Oprócz tego w piątce ubiegającej się o najważniejszą nagrodę są także: „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” Spike’a Lee, „Green Book” Petera Farrelly’ego, „Roma” Alfonso Cuaróna i „Narodziny gwiazdy” Bradleya Coopera.

źródło:
Zobacz więcej