Nowa rola sztucznej inteligencji. Rozpoznaje choroby genetyczne na podstawie rysów twarzy

Naukowcy poprosili sztuczną inteligencję o zidentyfikowanie potencjalnych zaburzeń genetycznych na podstawie zdjęć (fot. TT/BTG Advisory HealthCare )

Analizując proporcje twarzy na zdjęciach, sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence) potrafi rozpoznać rzadko występujące choroby genetyczne – informuje „Nature Medicine”. Zespołów genetycznych są setki, co w praktyce utrudnia stosowanie prostej i taniej metody diagnostycznej, jaką jest analiza rysów twarzy.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji i nowych technologii

Programiści Java czy webmasterzy nie są już w awangardzie branży informatycznej. Gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej...

zobacz więcej

Rozwiązaniem, które wspomogłoby lekarzy w diagnostyce chorób genetycznych, może być wykorzystanie sieci neuronowej, analizującej zdjęcia twarzy.

Yaron Gurovich i jego zespół z firmy biotechnologicznej FDNA w Bostonie zbudowali sieć neuronową, która ocenia kształt i rysy twarzy, po czym przedstawia listę 10 zespołów genetycznych, których prawdopodobieństwo u danej osoby jest największe.

Do szkolenia sieci neuronowej nazwanej DeepGestalt wykorzystano 17 000 prawidłowo oznaczonych obrazów odpowiadających ponad 200 zespołom genetycznym. Następnie naukowcy poprosili AI o zidentyfikowanie potencjalnych zaburzeń genetycznych na podstawie kolejnych 502 zdjęć osób z takimi zaburzeniami.

W 91 proc. przypadków prawidłowa odpowiedź znajdowała się na liście podanych przez AI sugerowanych zaburzeń.

Sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady ludzkości

Roboty wyposażone w systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą doprowadzić do wybuchu przerażającego, globalnego konfliktu jądrowego – ostrzega...

zobacz więcej

Gurovich i jego zespół testowali także zdolność AI do rozróżniania różnych mutacji genetycznych, które mogą prowadzić do tego samego obrazu klinicznego. Użyli obrazów osób z zespołem Noonana, które mogą wynikać z mutacji w jednym z pięciu genów.

Gdy system dokonuje oceny, obszary twarzy, które były najbardziej pomocne w określeniu, są wyróżnione i pokazywane lekarzom. Pomaga im to w zrozumieniu zależności pomiędzy genami a wyglądem fizycznym.

Fakt, że diagnoza opiera się na zwykłej fotografii, rodzi pytania o prywatność. Jeśli twarze mogą ujawnić szczegóły dotyczące genetyki, wówczas pracodawcy i ubezpieczyciele mogliby potajemnie stosować takie techniki w celu dyskryminowania osób o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia pewnych zaburzeń. Jednak Gurovich twierdzi, że narzędzie będzie dostępne tylko dla klinicystów.

Specjaliści podkreślają, że przy dotychczasowych metodach diagnostycznych rozpoznanie bardzo rzadkiej wady genetycznej może trwać wiele lat. Wstępna diagnoza stawiana przez AI może znacząco przyspieszyć rozpoznanie, zawężając granice poszukiwań. Ostateczne rozpoznanie można postawić dzięki sprawdzeniu markerów genetycznych.

Wielu chorych w ogóle nie jest diagnozowanych. Jeśli uda się rozpoznawać więcej przypadków rzadkich zespołów genetycznych, wzrośnie motywacja do prac nad nowymi sposobami leczenia.

źródło:

Zobacz więcej