RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szpitale likwidują łóżka, bo brakuje pielęgniarek

„Część szpitali zmuszona jest do radykalnych działań ze względu na trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników” (fot. pixabay.com/ 1662222)
„Część szpitali zmuszona jest do radykalnych działań ze względu na trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników” (fot. pixabay.com/ 1662222)

Szpitale likwidują łóżka dla chorych. Tłumaczą to nowymi normami zatrudnienia – czytamy w środowym wydaniu „Naszego Dziennika”.

Zaległe pieniądze za dwa miesiące? Ratownicy medyczni chwalą ministra

Łukasz Szumowski przedstawił w piątek projekt rozporządzenia, które ma zagwarantować wypłatę dodatków do wynagrodzenia ratowników medycznych....

zobacz więcej

Według gazety po wprowadzeniu nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych realizuje się „czarny scenariusz”, przed którym ostrzegali dyrektorzy szpitali powiatowych. „Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie zlikwidował właśnie 102 łóżka na 21 oddziałach” – podaje „ND”.

Jak wyjaśnia cytowana w dzienniku rzeczniczka prasowa placówki Anna Ginał, szpital ten obsługuje cały region i likwidacja stu łóżek oznacza zniesienie zaledwie kilku łóżek na jeden oddział. „Nie zaburza to codziennej pracy szpitala. Nie ma też żadnego zagrożenia dla pacjentów, mogą oni się czuć bezpieczni” – zapewnia Ginał. „Oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne – to efekt takich, a nie innych przepisów” – dodaje.

„ND” wskazuje, że nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w lecznictwie szpitalnym weszły w życie z początkiem roku na mocy znowelizowanego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Jak czytamy, celem zmian było polepszenie warunków pracy pielęgniarek i położnych oraz poprawa bezpieczeństwa pacjentów.

„Część szpitali zmuszona jest do radykalnych działań ze względu na trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby pracowników. Oznacza to dla nich także dodatkowe koszty. W efekcie zmniejsza się liczba łóżek dla chorych” – podaje dziennik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej