Od 30 tys. do 30 mln zł. Nowe prawo pozwoli karać firmy, które nie wykazują przychodów

Minister Ziobro poinformował o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Rząd przyjął projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. – Nowe przepisy mają umożliwić walkę z nieuczciwymi firmami, które oszukują Polaków, a także narażają na straty polskie państwo – podkreślił szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Zawiasy” za łapówki od producenta leków

Na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat i 36 tysięcy złotych grzywny Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał znanego miejscowego ginekologa – Marka K....

zobacz więcej

– To narzędzie jest wyrazem troski o podniesienie standardów funkcjonowania wielkich i tych mniejszych firm w obszarze polskiej gospodarki. Chodzi o to, aby polskie prawo było skuteczne w odpowiedzi na nadużycia, których dopuszczać się mogą firmy działając z żądzy zysku - powiedział minister sprawiedliwości, informując o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Leki, wyposażenie szpitali

Jako przykłady takich nadużyć Ziobro wymienił: działania koncernów farmaceutycznych, które „wpływają na to, jakie leki są refundowane albo na to, że określone szpitale kupują wyposażenie, które później (...) nie jest potrzebne, albo jest przestarzałe”.

W ocenie Ziobry ustawa będzie też odpowiedzią na „rozmaite drobne oszustwa popełniane przez różne firmy na dużą skalę”. Firmy, które (...) wciskają kit Polakom i sprzedając towar, który nic nie jest wart, za niemałe pieniądze, fałszywie przedstawiając jego jakość, jego walory”.

– Ta ustawa będzie uderzała w interes takich firm. Będzie uderzała w ich zysk, będzie sprawiała, że to się nie będzie opłacać, bo będziemy egzekwować odpowiedzialności nie tylko od konkretnych osób, ale od tych firm, które na tym zyskały – zadeklarował Ziobro.

Od 30 tys. do 30 mln zł kary

Projekt przygotowany przez MS zakłada, że do wytoczenia sprawy np. nieuczciwej spółce wystarczy prokuratorskie ustalenie, że doszło w niej do popełnienia przestępstwa. Nie będzie już wymogu wcześniejszego prawomocnego skazania przedstawiciela spółki, która złamała prawo, co w przeszłości blokowało egzekwowanie prawa.

Kwestie odpowiedzialności karnej konkretnej osoby i nałożenia kary finansowej na firmę będą rozstrzygane przez sąd oddzielnie, choć w ramach jednego procesu.

Ponadto – po planowanej zmianie – kara pieniężna nie będzie zależna, jak jest to obecnie, od osiągniętego przez firmę przychodu. Dzięki temu będzie możliwe karanie podmiotów, które mają majątek, a nie wykazują przychodów.

Wysokość kar ma wynosić od 30 tys. do 30 mln zł. Zostanie jednak wprowadzona możliwość umorzenia postępowania, jeżeli nawet najniższa z możliwych kar byłaby zbyt surowa za pojedyncze przewinienie.

źródło:

Zobacz więcej