Nietoperze stały się bardzo groźne dla ludzi. Noszą śmiertelnego wirusa

Nowego wirusa udało się odkryć i szczegółowo zbadać dzięki współpracy naukowców z Duke-NUS Medical School w Singapurze oraz uczelni chińskich (fot. REUTERS/Ammar Awad)

W organizmie nietoperza zwanego rudawcem orientalnym naukowcy wykryli bardzo groźnego wirusa stanowiącego zagrożenie dla ludzi - informuje pismo „Nature Microbiology”.

Łosie w trasie. Przechodziły przez ulicę w Bydgoszczy

Dwa łosie przechadzały się ulicą Fordońską w Bydgoszczy. Nie wybrały zebry, ale przeszły na skróty. Wezwane na miejsce służby przepłoszyły łosie do...

zobacz więcej

Przenoszone przez nietoperze wirusy stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt na całym świecie. W szczególności dotyczy to filowirusów, z których najgroźniejszymi dla człowieka są Ebola oraz Marburg, powodujące śmiertelnie groźne gorączki krwotoczne. Pod wpływem tych wirusów dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz wielu narządów.

Nowego wirusa udało się odkryć i szczegółowo zbadać dzięki współpracy naukowców z Duke-NUS Medical School w Singapurze oraz uczelni chińskich. Głównym celem badań było przeanalizowanie różnorodności filowirusów występujących u rudawca orientalnego.

Wirusa nazwano Mengla, od chińskiego powiatu Mengla w prowincji Junnan. Jak wykazały badania genetyczne, jest on reprezentantem nowego rodzaju (Dianlovirus). Jego genom wyraźnie się różni od wcześniej znanych filowirusów (ma z nimi wspólne tylko 32 do 54 proc. sekwencji genetycznej), ale podobnie jak one zawiera siedem genów. Mengla wykorzystuje również ten sam receptor co Ebola i Marburg (białko NPC1), aby przedostać się do komórki i spowodować infekcję.

Mengla ewolucyjnie mieści się pomiędzy wirusami Marburg oraz Ebola. Jak wykazały badania na pobranych od różnych gatunków zwierząt hodowlach komórek, Mengla może potencjalnie przenosić się pomiędzy różnymi gatunkami. Czy tak jest w istocie, mają wyjaśnić dalsze badania. Na razie nowego wirusa zidentyfikowano tylko u nietoperzy Rousettus leschenaultii żyjących w Chinach.

źródło:

Zobacz więcej