Kujawsko-Pomorskie:159 nieprawidłowości w 32 placówkach z escape roomami

Z użytkowania wyłączono jeden obiekt (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Spośród 35 funkcjonujących w województwie kujawsko-pomorskim placówek z tzw. escape roomami skontrolowano 32, w których znajduje się 69 pokoi tematycznych – poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Stwierdzono 159 nieprawidłowości; z użytkowania wyłączono jeden obiekt w Grudziądzu.

Escape room. Pokój zagadek czy pułapka? Tylko w stolicy jest ich ponad 120

Wraz z tragedią w Koszalinie wrócił temat tzw. pokojów zagadek. Według serwisu lockme.pl w Polsce działają obecnie 364 firmy, które są...

zobacz więcej

Bogdanowicz poinformował, że w kontrolę zaangażował się sztab zarządzania kryzysowego, straż pożarna, policja i nadzór budowlany. Zaznaczył, że w Toruniu kontrolujących wspierali strażnicy miejscy, aby jak najszybciej i najsprawniej sprawdzić wszystkie placówki.

Wojewoda podał, że w regionie istnieje 39 obiektów z escape roomami, ale cztery jeszcze przed tragedią w Koszalinie zawiesiły działalność. Jedna trzecia skontrolowanych placówek znajduje się w budynkach mieszkalnych, a pozostałe w budynkach użyteczności publicznej. Dotychczas skontrolowano 32 spośród funkcjonujących 35 obiektów, w których znajduje się 69 pokoi tematycznych.

– Jeszcze w piątek późnym wieczorem zostały rozpoczęte czynności do przeprowadzenia kontroli - rozpoznano, ile tego typu obiektów jest w województwie i przygotowano dokumentację do ich sprawdzenia. Kontrole rozpoczęły się w sobotę rano, następnie prowadzone były w niedzielę i poniedziałek. Skontrolowano 32 obiekty, a trzy zostaną skontrolowane w najbliższym czasie. Stwierdziliśmy bardzo wiele nieprawidłowości –powiedział komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak.

Zamknięto 26 spośród 325 skontrolowanych escape roomów

Decyzją straży pożarnej w całej Polsce zamknięto 26 escape roomów na 325 skontrolowanych w całej Polsce. Podczas kontroli wykryto 1115...

zobacz więcej

Komendant straży podał, że prawie połowa ze 159 nieprawidłowości dotyczyła warunków ewakuacji - parametry wyjść i dróg ewakuacyjnych, wystrój dróg ewakuacyjnych i długość dróg dojścia, a pozostałe dotyczyły m.in. braku badań instalacji, wyposażenia i przeglądu sprzętu gaśniczego.

– Efektem przeprowadzonych kontroli będą postępowania administracyjne, zostaną wydane decyzje nakazujące usunięcie nieprawidłowości i uchybień – dodał nadbryg. Halak.

Straż pożarna zdecydowała o wyłączeniu z użytkowania escape roomu w Grudziądzu, a także nałożyła dwa mandaty.

Komendant wojewódzki policji insp. Paweł Spychała zaznaczył, rola policjantów polegała na opracowaniu listy podmiotów prowadzących tzw. escape roomy, często funkcjonujących pod innymi nazwami, a także asystowaniu strażakom w czasie kontroli.

– Nie prowadzimy żadnych postępowań czy też zleconych czynności. Nie doszło do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia – dodał.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Zbigniew Sulik poinformował, że już od soboty inspektorzy nadzoru włączyli się w część kontroli.

– Po wstępnych czynnościach kontrole są kontynuowane, musimy dotrzeć do właścicieli i zarządców budynków w celu sprawdzenia, czy wypełnione są obowiązki, czy obiekty funkcjonujące w tych miejscach są legalne. Kontrole planujemy zakończyć 10 stycznia, o ile właściciele i zarządcy umożliwią nam podejmowanie szybkich działań – powiedział Sulik.

źródło:

Zobacz więcej