RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Polska niepodległa i ze swobodnym dostępem do morza”. MSZ publikuje dokumenty Woodrowa Wilsona

Prezydent USA Woodrow Wilson (fot. Hulton Archive/Getty Images)
Prezydent USA Woodrow Wilson (fot. Hulton Archive/Getty Images)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje archiwalne dokumenty i fotografie z okazji 101. rocznicy ogłoszenia przez prezydenta USA Woodrowa Wilsona nowego programu pokojowego. Przewidywał on m.in. utworzenie niepodległej Polski i zapewnienie jej swobodnego dostępu do morza.

Byli współpracownicy służb bezpieczeństwa PRL nie będą mogli pracować w MSZ

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej, która wprowadza negatywną przesłankę zatrudnienia w MSZ dla byłych...

zobacz więcej

Jak podaje MSZ w swoim komunikacie, 8 stycznia 1918 roku prezydent USA Thomas Woodrow Wilson w orędziu do Kongresu zaprezentował program pokojowy, określający zasady ustanowienia trwałego i sprawiedliwego ładu światowego po zwycięstwie aliantów w I wojnie światowej.

„Przedstawiony program przeszedł do historii pod nazwą 14 punktów Wilsona i stał się podstawą rozejmu podpisanego 11 listopada 1918 roku w Compiègne, który kończył działania zbrojne w czasie I wojny. Postulaty Wilsona znalazły także swe odzwierciedlenie w postanowieniach traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku” – czytamy w komunikacie resortu.

Jak dodano, program przewidywał nowe zasady w stosunkach międzynarodowych. „Zakładał utworzenie Ligi Narodów, jako instytucji, której celem było zapewnienie trwałego pokoju i międzynarodowej współpracy” – podano.

MSZ przypomina, że dla Polski najważniejszym punktem programu był pkt 13, gdzie przewidziano stworzenie niepodległego państwa polskiego ze swobodnym dostępem do Bałtyku. Zgodnie z założeniami planu odrodzona, niepodległa politycznie i gospodarczo Rzeczpospolita miała powstać „na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską”, a jej integralność terytorialna „powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową” – przytoczono w komunikacie MSZ słowa programu prezydenta USA.

źródło:
Zobacz więcej