Nowy gatunek węża znaleziony... w brzuchu innego węża

Naukowcy sugerują, że gatunek wciąż może występować na wolności (fot. TT/Naturaleza GTO)

Cenapsis aenigma to nazwa nowego – nieznanego dotychczas gatunku węża. Przedstawiciela gatunku znaleziono ponad 40 lat temu... w brzuchu innego węża, ale aż dotąd nie został on przebadany. Naukowcy sugerują, że gatunek wciąż może występować na wolności.

Odkryto jednego z najstarszych mięsożerców. Miał 10 metrów długości

W okolicach portugalskiego miasta Torres Vedras paleontolodzy natrafili na nowy gatunek dinozaura. Na łamach pisma „Journal of Paleontology”...

zobacz więcej

Okaz niezidentyfikowanego gatunku gada znalazł przed ponad 42 laty pracownik rolny na jednej z plantacji palm w południowej części Meksyku. Wydobył on martwe zwierzę z wnętrzności innego zabitego węża, koralówki (Micrurus nigrocintus).

– Przeprowadziliśmy bardzo szczegółowe badania tego węża, znalezionego w brzuchu innego węża, i po ponad 40 latach możemy stwierdzić, że to nieznany nauce gatunek – powiedział Jonathan Campbell, koordynator zespołu badawczego z Uniwersytetu Teksańskiego.

Jak poinformował Campbell, choć odkryty wąż został znaleziony w 1976 r., to przez wiele lat istniały wątpliwości co do jego pochodzenia.

Amerykański biolog przyznał, że istnieje szansa, że znaleziony w Meksyku okaz należy do gatunku, który jeszcze nie wyginął. W publikacji na łamach „Journal of Herpetology” Campbell i jego współpracownicy zaprezentowali nazwę nowego gatunku – Cenapsis aenigma.

Prehistoryczne pająki odnalezione w bursztynie

Arachnolodzy z północnej Birmy odnaleźli w kawałkach bursztynów męskie osobniki prehistorycznych pająków. Jak twierdzi paleontolog Bo Wang z...

zobacz więcej

– Nazwa nowego gatunku jest połączeniem trzech wyrazów związanych z okolicznościami znalezienia reprezentanta tego gatunku: »kolacja«, »wąż« oraz »tajemnica«– poinformowali.

Jonathan Campbell i członkowie zespołu badawczego wskazują, że choć jedyny okaz Cenapsis aenigma znaleziony został w przewodzie pokarmowym innego węża, to proces trawienia nie miał większego wpływu na jego wygląd.

Opisany przez specjalistów gatunek ma długość prawie 30 cm i jest dorosłym osobnikiem płci męskiej. Badacze wskazali, że charakterystycznymi dla tego gatunku cechami są: odmienny typ łusek na dolnej części ogona, budowa organów rozrodczych, a także kształt czaszki.

Inne jest też ubarwienie nowego węża w stosunku do gatunków występujących w Meksyku i krajach Ameryki Środkowej. Gad ma jasnobrązowy kolor głowy przechodzący w kierunku ogona w barwę szarą.

Z analizy budowy ciała wynika, że Cenapsis aenigma żyje większość czasu pod powierzchnią ziemi. Nowy gatunek żywi się głównie ślimakami oraz pierścienicami.

źródło:

Zobacz więcej