RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

W USA możliwy stan wyjątkowy. Przyczyną spór o mur na granicy z Meksykiem

Prawnicy sprawdzają legalności budowy muru, powiedział wiceprezydent Mike Pence (fot. PAP/ EPA/ERIK S. LESSER)
Prawnicy sprawdzają legalności budowy muru, powiedział wiceprezydent Mike Pence (fot. PAP/ EPA/ERIK S. LESSER)

Prezydent USA Donald Trump nie podjął decyzji, czy ogłosić stan wyjątkowy w związku ze sporem o finansowanie muru na granicy z Meksykiem. Z tego powodu od ponad dwóch tygodni trwa częściowe zawieszenie działalności rządu amerykańskiego, tzw. shutdown.

Trump domaga się środków na budowę muru. Nie wyklucza stanu wyjątkowego

Prezydent USA Donald Trump nie wykluczył w piątek ogłoszenia stanu wyjątkowego, by móc budować mur na granicy z Meksykiem bez zgody Kongresu....

zobacz więcej

Prawnicy sprawdzają legalności budowy muru, powiedział wiceprezydent Mike Pence. – Demokraci muszą zacząć negocjować – stwierdził na briefingu, dodając, że republikański prezydent zaprasza ich Demokratów do Białego Domu, w celu rozwiązania sporu.

Wcześniej w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że Trump w czwartek uda się na granicę z Meksykiem, aby „spotkać się z tymi, którzy znaleźli się na froncie walki o narodowe bezpieczeństwo i z kryzysem humanitarnym”.

Z powodu sporu dotyczącego finansowania budowy muru na granicy USA z Meksykiem od ponad dwóch tygodni trwa częściowe zawieszenie działalności rządu amerykańskiego, tzw. shutdown. Wzniesienie takiej konstrukcji było jednym ze sztandarowych haseł wyborczych Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Rozmowy przedstawicieli Białego Domu oraz Kongresu w sprawie zakończenia zawieszenia działalności rządu nie przyniosły rezultatu.

W piątek Trump ostrzegł, że może utrzymać częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu federalnego „przez miesiące, a nawet lata”. Powiedział też, że rozważa skorzystanie z nadzwyczajnych uprawnień, by szybko zbudować mur na granicy z Meksykiem bez aprobaty Kongresu. Shutdown zaczął się 22 grudnia, gdy Senat USA nie zdołał zagłosować nad prowizorium budżetowym, ponieważ Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej