RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Mały ZUS. Dziś upływa termin rejestracji

Szacuje się, że z nowych rozwiązań może skorzystać niemal 200 tysięcy przedsiębiorców (fot. arch PAP / Tytus Żmijewski)

Dzisiaj mija termin rejestracji dla beneficjentów tzw. małego ZUS-u. W myśl obowiązujących od Nowego Roku przepisów przedsiębiorca musi do 8 stycznia poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze płacenia niższej składki. Jest to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla małych firm.

ZUS: 46 tys. zgłoszeń od przedsiębiorców w sprawie rejestracji małego ZUS

Do poniedziałku do godziny 14.00 już 46 tys. przedsiębiorców złożyło dokumenty zgłoszeniowe dotyczące tzw. małego ZUS – poinformowała w piątek...

zobacz więcej

Z nowych przepisów mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jeśli ich roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W rezultacie ich składki na ubezpieczenie społeczne będą adekwatne do przychodów i mogą wynosić nie więcej niż 620 złotych, zamiast ponad 1200 złotych, jak dotąd.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała, że do wczoraj do południa prawie 80 tysięcy firm zdecydowało się skorzystać z tego rozwiązania. Pytana, czy termin rejestracji zostanie wydłużony, odpowiedziała, że decyzję w tej sprawie podejmie premier Mateusz Morawiecki.

W ubiegłym tygodniu Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz złożył wniosek do premiera o wydłużenie terminu rejestracji dla beneficjentów tzw. małego ZUS-u. Szacuje się, że z nowych rozwiązań może skorzystać niemal 200 tysięcy przedsiębiorców.

źródło:
Zobacz więcej