RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Donald Trump zapowiedział orędzie ws. kryzysu granicznego z Meksykiem

Prezydent Stanów Zjednoczonych pojedzie na granicę z Meksykiem (fot. David Peinado/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Stanów Zjednoczonych pojedzie na granicę z Meksykiem (fot. David Peinado/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wygłosi jutro orędzie do narodu, a w czwartek pojedzie na granicę z Meksykiem. Dokładne miejsce wizyty nie jest znane.

W USA możliwy stan wyjątkowy. Przyczyną spór o mur na granicy z Meksykiem

Prezydent USA Donald Trump nie podjął decyzji, czy ogłosić stan wyjątkowy w związku ze sporem o finansowanie muru na granicy z Meksykiem. Z tego...

zobacz więcej

„Moje wystąpienie będzie dotyczyło kryzysu humanitarnego i zagrożenia narodowego bezpieczeństwa na południowej granicy Stanów Zjednoczonych” – napisał Donald Trump na Twitterze. Prezydent wygłosi orędzie o 21.00 czasu wschodnioamerykańskiego, czyli o 3.00 naszego czasu w nocy z wtorku na środę. To część kampanii na rzecz pozyskania federalnych funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem, co według Donalda Trumpa ma powstrzymać nielegalne przekraczanie granicy przez imigrantów z południa.

Wiceprezydent Mike Pence poinformował, że prawnicy w Białym Domu badają możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie Stanów Zjednoczonych, co mogłoby pozwolić na zdobycie funduszy na budowę muru. Na razie jednak kwestia pozostaje w sferze studiów teoretycznych, bo nie wiadomo, na jakiej podstawie prezydent mógłby ogłosić stan wyjątkowy.

Zastosowanie takich środków miałoby znieść tak zwany shutdown, czyli zawieszenie pracy rządu federalnego. Część amerykańskiego rządu i administracji federalnej 22 grudnia zawiesiła funkcjonowanie w związku z nieuchwaleniem prowizorium budżetowego.

Prezydent Donald Trump domagał się, aby w ustawie ujęto kwotę ponad 5,5 miliarda dolarów, przeznaczoną na budowę muru na granicy z Meksykiem, jednak nie zgodzili się na to Demokraci. Do uchwalenia budżetu w liczącym 100 parlamentarzystów Senacie wymagane jest co najmniej 60 głosów na sto, co oznacza, że mający przewagę dwóch głosów Republikanie nie są w stanie sami rozstrzygnąć głosowania na swoją korzyść.

Poprzedni długotrwały paraliż rządu USA zdarzył się w październiku 2013 roku i trwał 16 dni. Rekordowo długi był shutdown, który nastąpił na przełomie 1995 i 1996 roku – 21 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej