Przede wszystkim nabierz powietrza. Jak przeżyć lawinę śnieżną [GRAFIKA]

Ratowanie osób przysypanych przez lawinę śnieżną to wyścig z czasem (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Pozbyć się sprzętu sportowego, nabrać jak najwięcej powietrza, ułożyć ręce naprzeciw twarzy i nie dopuścić do zablokowania klatki piersiowej i zaburzenia oddychania. Radzimy, jak przetrwać zejście lawiny śnieżnej.

Wielka lawina w Tatrach uderzyła w schronisko

Z masywu Ciężkiego Szczytu zeszła w piątek wielka lawina, która uderzyła w Chatę pod Rysami – poinformował słowacki portal górski tvnoviny.sk. W...

zobacz więcej

Ratowanie osób przysypanych przez lawinę śnieżną to wyścig z czasem. Największe szanse by dotrzeć do poszkodowanych, mają osoby znajdujące się, nawet przypadkiem, w pobliżu miejsca zdarzenia. Akcja ratunkowa powinna być podjęta natychmiast po zejściu lawiny.

Eksperci radzą, jak zachować się w przypadku zagrożenia lawinowego. Podkreślają, że podstawa to nie wpadać w panikę. Zachowanie względnego spokoju pozwoli kontrolować sytuację wykonywać odpowiednie czynności, które mogą uratować życie.

Jeśli znajdziemy się w rejonie zagrożenia, najważniejsze jest, by odpiąć narty lub snowboard, pozbyć się kijów i plecaka, które mogą spowodować efekt „kotwicy”.

Tuż przed uderzeniem śniegu należy nabrać jak najwięcej powietrza. Kiedy lawina ustanie, należy zamknąć usta i starać się ułożyć ręce naprzeciw twarzy w taki sposób, by utworzyły przestrzeń z powietrzem, która umożliwi oddychanie po zatrzymaniu lawiny. Pod śniegiem należy walczyć o przestrzeń, wykonując ruchy całym ciałem. Ważne by uniemożliwić zablokowanie klatki piersiowej i zaburzenia oddychania.

Specjaliści mają też kilka rad dla potencjalnych ratowników. Widząc lawinę porywającą człowieka, trzeba zapamiętać miejsce, w którym po raz ostatni widziało się ofiarę, a także tor lawiny. Najpierw należy zawiadomić ratowników podając miejsce zdarzenia, liczbę zasypanych osób oraz warunki meteorologiczne. Następnie przystąpić do akcji ratunkowej.źródło:

Zobacz więcej