Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Z Krakowa do Zakopanego dwukrotnie szybciej. Powstanie nowa linia kolejowa

Podróż pociągiem z Krakowa do Nowego Sącza będzie trwała godzinę, a do Zakopanego półtorej, podaje podaje rmf24.pl. Ministerstwo Infrastruktury podpisało umowę na prace dla dokumentacji projektowej dla nowej linii kolejowej, skracającej drogę łączącą miasta. Do tej pory z Krakowa do obu miast jechało się około trzech godzin.

Kolej połączy Kraków z Zakopanem. „Jedno z najważniejszych przedsięwzięć”

Do 2026 roku powstanie nowa linia kolejowa z Krakowa do Zakopanego i Nowego Sącza – zadeklarował w sobotę w Mszanie Dolnej (woj. małopolskie)...

zobacz więcej

Umowa dotyczy nowej linii kolejowej mającej początek w miejscowości Podłęże w gminie Niepołomice, skąd linia skieruje się na południe. W miejscowości Szczyrzyc linia się rozgałęzi i będzie biec na wschód do miejscowości Tymbark i na zachód do miejscowości Mszana Dolna.

– Zawarta dzisiaj umowa to niezwykle ważny etap ogromnej inwestycji: budowy nowej linii między Podłężem a Tymbarkiem i Mszaną Dolną oraz modernizacji istniejącej trasy Chabówka-Nowy Sącz. Inwestycja ma znaczenie dla regionu, Polski oraz komunikacji międzynarodowej. Jest kluczowa dla rozwoju regionalnego. Będzie to najdłuższa nowa linia kolejowa w Polsce od kilkudziesięciu lat – dodał.

– Ta linia będzie służyła nie tylko transportowi międzynarodowemu towarów, bo to część bursztynowego szlaku, ale będzie służyła pasażerom i Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inwestycja zapewni lepszą komunikację w Małopolsce oraz z północy na południe Polski i Europy, na osi Bałtyk-Bałkany-Morze Czarne. Wybudowanych ma zostać 58 km trasy kolejowej, a zmodernizowanych 80 km istniejących torów. Powstać ma 11 tuneli, 8 estakad, 20 mostów, ponad 30 wiaduktów. To najdłuższa nowa linia kolejowa od 40 lat. Wartość umowy wynosi 180 mln zł netto. Wg planów inwestycja ma być gotowa w 2027 r.

źródło:
Zobacz więcej