RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Żeby Polska była polska” hasłem koalicji RN, Wolności, Brauna i Liroya

„Idziemy do wyborów i liczymy na znacznie lepszy wynik niż państwo liczycie”, powiedział Janusz Korwin-Mikke (fot. PAP/Jakub Kamiński)
„Idziemy do wyborów i liczymy na znacznie lepszy wynik niż państwo liczycie”, powiedział Janusz Korwin-Mikke (fot. PAP/Jakub Kamiński)

„Żeby Polska była polska” jest hasłem koalicji wyborczej Ruchu Narodowego, partii Wolność, posła Piotra „Liroya” Marca oraz Grzegorza Brauna – reżysera, dokumentalisty oraz założyciela organizacji „Pobudka”. Przystąpienie Brauna do koalicji i hasło ogłoszono na konferencji prasowej.

Ruch Narodowy i Wolność utworzyły koalicję w wyborach do PE

Ruch Narodowy i partia Wolność utworzyły „eurosceptyczną” koalicję w wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformowali prezesi RN i Wolności,...

zobacz więcej

Partia Wolność i Ruch Narodowy 5 grudnia zeszłego roku zawarły umowę o wspólnym starcie w majowych wyborach do europarlamentu.

O tym, że Braun dołączył do koalicji składającej się z RN, Wolności i posła Piotra Marca (Wolni i Skuteczni) powiedział prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke. W imieniu nieobecnego Liroya dodał, że lider Skutecznych „bardzo się cieszy i z radością wita” Brauna.

– Idziemy do wyborów i liczymy na znacznie lepszy wynik niż państwo liczycie – dodał prezes Wolności.

– Formujemy koalicję nie, jak gdzieś czytałem, eurosceptyczną, czy nie daj Boże antyeuropejską. My formujemy koalicję propolską i do takiej koalicji ja niniejszym przystępuję – oświadczył Braun. – „Żeby Polska była polska” – to jest hasło tej kampanii – podkreślił.

Prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki ocenił, że koalicja jest pierwszą od lat „realną, poważną alternatywą grupującą siły narodowe, wolnościowe, konserwatywne i antyestablishmentowe”, która „rzuci wyzwanie” PiS, ale też „zmobilizuje wyborców i nowych wyborców”.

– To jest ta koalicja, która w naszym przekonaniu przyciągnie bardzo wielu Polaków zniechęconych do obecnej sceny politycznej, dając im właśnie realną alternatywę – dodał Winnicki. W jego ocenie najbliższe miesiące będą oznaczały „bój o europarlament”. A bój ten będzie – jak powiedział – „najbardziej krytyczny wobec Brukseli, wobec dominacji Brukseli, od lat”.

Korwin-Mikke: Nie dopuszczę do marszu homoseksualistów ani heteroseksualistów

Kandydat partii Wolność Janusz Korwin-Mikke przedstawił swój plan dotyczący organizacji marszów w centrum Warszawy, jeżeli zostanie wybrany na...

zobacz więcej

Braun podkreślił, że stawką w tych wyborach jest „istnienie cywilizacji łacińskiej”. – Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie! – zakończył założyciel ruchu społecznego „Pobudka”.

Korwin-Mikke, pytany o wizję przyszłej Unii Europejskiej powiedział, że „obecna Unia musi zostać zlikwidowana”.

– Natomiast czy coś powstanie na jej miejsce, czy wrócimy do EWG (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej – red.), czy zupełnie nic nie powstanie, to jest zupełnie inna „para kaloszy” – mówił.

– Tego dłużej tolerować nie można, żeby nam ktoś dyktował, co tu mamy robić w kraju – dodał prezes partii Wolność.

Winnicki ocenił, że w europarlamencie „mamy teraz z Polski dominację sił, które w żaden sposób nie kontestują obecnego układu w Unii Europejskiej”. Ocenił też, że „taką siłą »niekontestującą«, a wspierającą obecny układ jest również Prawo i Sprawiedliwość”.

Steve Bannon kontra George Soros. Powstaje nowy ruch polityczny

Steve Bannon, były doradca Donalda Trumpa i były szef portalu Breitbar, ogłosił zamiar założenia fundacji The Movement, która ma wspierać...

zobacz więcej

Na pytanie, czy koalicja będzie wzywała do referendum ws. wyjścia Polski z Unii, Korwin-Mikke odpowiedział: „zobaczymy”. Winnicki dodał, że jest to „jedna z opcji”.

Liderzy koalicji byli pytani o jej ostateczny program. – Pozbyć się Unii w obecnym kształcie to jest wszystko – oświadczył Korwin-Mikke. Dodał, że każdy z koalicjantów „mówi swoim głosem”. Natomiast Braun uważa, że należy „pozbyć się Unii z Polski”.

Braun w 2015 r. był bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Polski. Wśród 11 kandydatów zajął ósme miejsce, z poparciem 0,83 proc. W drugiej turze wyborów prezydenckich Braun zadeklarował poparcie dla Andrzeja Dudy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej