RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Amerykański okręt desantowy wpłynął na Morze Czarne

Okręt będzie prowadził operacje z sojusznikami i partnerami w celu zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności w Europie (fot. REUTERS/Gary Cameron)

Amerykański okręt desantowy USS Fort McHenry, z żołnierzami 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej (MEU) na pokładzie, przepłynął w niedzielę przez cieśniny Bosfor i Dardanele, kierując się na Morze Czarne – poinformowały siły morskie USA w Europie i Afryce.

Zaginiony okręt podwodny odnaleziony po roku. Pokazano zdjęcie wraku

Władze Argentyny podały, że udało się określić położenie zaginionego 15 listopada 2017 r. okrętu podwodnego ARA San Juan obsługiwanego przez...

zobacz więcej

– Przejście USS Fort McHenry na Morze Czarne potwierdza nasze wspólne zdecydowanie, by zapewnić bezpieczeństwo na Morzu Czarnym i wzmacnia nasze silne relacje z sojusznikami i partnerami NATO w regionie – oświadczyła wiceadmirał Lisa M. Franchetti, dowódca VI Floty Stanów Zjednoczonych.

– Nasze rutynowe operacje na Morzu Czarnym również świadczą o nieodłącznej elastyczności i możliwości sił morskich amerykańskiej VI Floty – dodała.

Okręt desantowy Fort McHenry regularnie pełni służbę w ramach amerykańskiej VI Floty wraz z okrętem szturmowym USS Kearsarge i okrętem desantowym-dokiem USS Arlington, a także żołnierzami piechoty morskiej z 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej z siedzibą w Camp Lejeune – podano na stronie internetowej sił morskich USA w Europie i Afryce.

Okręt będzie prowadził operacje z sojusznikami i partnerami w celu zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności w Europie – sprecyzowano.

Marynarka wojenna USA rutynowo operuje na Morzu Czarnym zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym konwencją z Montreaux z 1936 r. – porozumieniem regulującym prawo morza w cieśninach czarnomorskich Bosfor i Dardanele. W 2018 roku misje na Morzu Czarnym wykonywało kilka amerykańskich okrętów.

VI Flota z bazą w Neapolu prowadzi pełne spektrum wspólnych morskich operacji, często w porozumieniu z sojusznikami w celu wspierania amerykańskich interesów narodowych i bezpieczeństwa oraz stabilności w Europie i Afryce.

źródło:

Zobacz więcej