RAPORT

Pogarda

Robot, który pomoże przy operacjach. Nowy nabytek Szpitala Uniwersyteckiego

(fot. arch. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)
(fot. arch. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

Najnowsze

Popularne

Szpital Uniwersytecki w Krakowie jako pierwszy ośrodek w Polsce będzie miał robota neurochirurgicznego Rosa. Popularne w USA urządzenie trafi do tej placówki pod koniec lutego.

Roboty zaopiekowały się seniorami. Zatrudnił je dom opieki

Roboty nie zastąpią ludzi w opiece nad seniorami, ale okazują się bardzo pomocne. Udowadniają to na co dzień w domu opieki Shin-tomi w Tokio,...

zobacz więcej

Robot kosztuje około 3,2 mln zł. Transakcja możliwa jest dzięki pieniądzom unijnym z regionalnego programu operacyjnego woj. małopolskiego.

Robot neurochirurgiczny Rosa trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod koniec lutego.

– To unikalne rozwiązanie, z powodzeniem stosowane w Stanach Zjednoczonych – powiedział pełniący funkcję dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Szpital podkreśla, że jako pierwszy ośrodek w Polsce będzie miał to urządzenie.

Robot Rosa francuskiej firmy Medtech wykonuje m.in. zabiegi endoskopii i biopsji, przeprowadza operacje kręgosłupa i mózgu.

Będzie to drugi robot chirurgiczny, jaki w ostatnim czasie kupił Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W grudniu ośrodek zaprezentował robota chirurgicznego Senhance, wartego 10 mln zł. Robotyka staje się coraz popularniejsza w medycynie, bo roboty chirurgiczne cechuje wysoka precyzja. Nie przeprowadzają one samodzielnie operacji, kierują nimi lekarze.

Zakup urządzeń był możliwy dzięki pieniądzom unijnym, które województwo małopolskie przeznacza na wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Jeszcze w 2019 r. przeprowadzi się on z ul. Kopernika w centrum miasta do Prokocimia na południowo-wschodnich obrzeżach Krakowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej