Złote Globy rozdane. Historia lidera Queen i dramat z Meksyku uznane za najlepsze

„Bohemian Rhapsody” został zwycięzcą Złotych Globów w kategorii najlepszy film dramatyczny. W Los Angeles zakończyła się 76. ceremonia wręczenia nagród Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej przy Hollywood.

Rosną szanse „Zimnej wojny” na Oscara

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego i koprodukowana przez Polaków kazachska „Ayka” Siergieja Dworcewoja znalazły się na shortliście do Oscara w...

zobacz więcej

Złoty Glob w kategorii „najlepszy reżyser” otrzymał Alfonso Cuaron za film „Roma”. Jego akcja rozgrywa się w Meksyku. Bohaterami filmu są służąca i rodzina z klasy średniej, a tłem – stosunki społeczne w latach 70-tych ubiegłego wieku. Produkcja ta została też nagrodzona w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Za najlepszą komedię uznano „Green Book” Petera Farrelly’ego. Obraz ten wygrał również w kategorii najlepszy scenariusz.

Nagrodzony w kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznym został Rami Malek grający rolę Freddiego Mercury'ego w „Bohemian Rhapsody”. Najlepszą aktorką w tej kategorii filmowej została Glenn Close, która doceniona została za rolę w dramacie „Żona”.

W kategorii najlepsza rola żeńska w komedii lub musicalu wygrała Olivia Colman grająca w obrazie „Faworyt”, a w tej samej kategorii, tyle że dla męskich aktorów – wygrał Christian Bale, który wcielił się w postać wiceprezydenta Dicka Cheneya w komediodramacie „Vice”.

Złoty Glob w kategorii drugoplanowa rola żeńska otrzymała Regina King, która zagrała w filmie „If Beale Street Could Talk” w reżyserii Barry Jenkins. Za najlepszą drugoplanową rolę męską nagrodzony Złotym Globem został Mahershala Ali, który wystąpił w obrazie „Green Book”.

Najlepszym pełnometrażowym filmem animowanym został „Spider-Man Uniwersum”.

Uroczystość tradycyjnie jest organizowana w Beverly Hills. Nominacje przyznano w 25-ciu kategoriach. Wśród nominowanych do Złotych Globów nie znalazła się „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

źródło:
Zobacz więcej