RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Został pan zidentyfikowany”. To bokser bił i kopał policjantów w Paryżu

Na Twitterze francuskiej policji pojawił się wpis, skierowany do napastnika (fot. Estelle Ruiz/NurPhoto via Getty Images/twitter.com/ScpnCommissaire)
Na Twitterze francuskiej policji pojawił się wpis, skierowany do napastnika (fot. Estelle Ruiz/NurPhoto via Getty Images/twitter.com/ScpnCommissaire)

Kolejne akty agresji podczas protestów tzw. żółtych kamizelek we Francji. W weekend w sieci pojawiły się filmy przedstawiające bijatykę uczestników ruchu z policjantami na moście w Paryżu. Widać na nich, jak jeden z mężczyzn, bez kamizelki okłada fachowo oddanymi ciosami prostymi zasłaniającego się tarczą policjanta. Wcześniej funkcjonariusze próbowali wypchnąć młodych ludzi z mostu za pomocą tarcz i gazu.

Ewakuacja rzecznika rządu. „Żółte kamizelki” wdarły się do biura

Członkowie tzw. ruchu żółtych kamizelek szturmowali w sobotę rządowy budynek w Paryżu. Rzecznik rządu Francji Benjamin Griveaux został ewakuowany,...

zobacz więcej

Policjanci chcieli wyprzeć protestujących z mostu Leopold-Sédar-Senghor w centrum miasta. Na filmie widać, jak młodzi ludzie w żółtych kamizelkach są popychani. Funkcjonariusze rozpylają w ich stronę gaz.

Kiedy jeden z nich taranuje ramieniem uzbrojonym w tarczę drobnego manifestanta, barierki przeskakuje wysoki mężczyzna w czarnej kurtce i czapce. Jest witany entuzjastycznymi przez przedstawicieli „żółtych kamizelek” i od razu rusza do ataku. Wielokrotnie uderza jednego z policjantów.

Na innym filmie widać go w bardziej brutalnej akcji – kopie leżącego funkcjonariusza w głowę.

W sobotę na Twitterze francuskiej policji pojawił się wpis, skierowany do napastnika.

Policja informuje go, że został zidentyfikowany. Ustalono, że uprawiał zawodowo boks i zapowiedziano skierowanie sprawy do sądu. „Pobił pan naszego kolegę – jako bokser nie zastosował się pan do wielu reguł. Nauczymy pana tych z kodeksu karnego” – napisano.


Według portalu actu17.fr mężczyzna to 37-letni Christophe Dettinger, bokser wagi ciężkiej i półciężkiej, mistrz Francji z 2007 roku. Po przeskoczeniu barierki miał powiedzieć policjantom, że „powinni się wstydzić”. Według portalu, wbrew zapowiedziom nie skierowano wniosku przeciw niemu.

Także internauci uzasadniają jego zachowanie. Pod policyjnym wpisem pojawiły się ironiczne uwagi na temat brutalności funkcjonariuszy. Komentatorzy dołączają filmiki ilustrujące takie zachowanie policji.

W niedzielę poinformowano, że do aresztu trafiło 35 osób spośród wszystkich zatrzymanych w sobotę, podczas protestów ruchu „żółtych kamizelek” w Paryżu.

W sumie w stolicy, w czasie ósmej soboty demonstracji tego ruchu manifestowało 3,5 tys. osób. Według oficjalnych danych w całej Francji protesty zgromadziły ok. 50 tys. ludzi. W niedzielę w wielu miastach Francji demonstrują kobiety z tego ruchu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej