RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Abp Gądecki: Święto Trzech Króli to święto misyjne, ale i rodzinne

Orszaki Trzech Króli gromadzą wiele rodzin z dziećmi (fot.  PAP/Grzegorz Michałowski)
Orszaki Trzech Króli gromadzą wiele rodzin z dziećmi (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Święto Trzech Króli to święto misyjne, ale i rodzinne – podkreślił w przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Hierarcha, wraz z tłumem mieszkańców miasta, wziął udział w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli w Poznaniu.

„Odnowi oblicze ziemi”. Ulicami polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli

Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przechodzą dziś Orszaki Trzech Króli. Hasło pochodu brzmi w tym roku „Odnowi oblicze...

zobacz więcej

– Izrael złożył hołd Chrystusowi, jako pierwszy, za pośrednictwem pasterzy, natomiast inne narody włączyły się właśnie poprzez Mędrców, czy Królów, którzy przychodzą do Betlejem i tam oddają hołd Chrystusowi – przypomniał w niedzielę abp Gądecki.

– Mędrcy pokazują, że to, co w samym początku było w zalążku, rozwija się. Na początku przyszło ich trzech, z asystą, natomiast dzisiaj to są miliony ludzi, którzy wierzą Chrystusowi, i którzy starają się, tak jak umieją, oddać hołd Mesjaszowi – czyli temu, który nas wyprowadza z ciemności do światła, wyprowadza z upadku do powstania – wskazał hierarcha.

Jak mówił, Święto Trzech Króli „jest to na pewno po pierwsze święto misyjne, a po drugie, w zamyśle organizatorów, święto rodzinne. Tu nie chodzi ani o spotkanie samych dziadków, ani o spotkanie samych dzieci – tylko o spotkanie całych rodzin – powiedział.

W poznańskim Orszaku Trzech Króli, który wyruszył z placu Wolności wzięły udział tłumy mieszkańców miasta, sporą część stanowiły dzieci w kolorowych koronach na głowach. Dla uczestników orszaku organizatorzy przygotowali łącznie 10 tys. koron i 5 tysięcy śpiewników do wspólnego kolędowania.

W organizacji tegorocznego orszaku wzięło udział ok. 500 wolontariuszy, z czego ponad 100 osób jako aktorzy. W trakcie wydarzenia prowadzona była także zbiórka charytatywna na pomoc w utrzymaniu Domu Dziecka w Lesznie, oraz na pomoc uchodźcom z Sudanu Południowego.

Niedzielne wydarzenie zwieńczyło wspólne kolędowanie na Starym Rynku i msza św. w poznańskiej Farze. Według organizatorów, Orszak Trzech Króli rokrocznie gromadzi w stolicy Wielkopolski od 5 do 15 tys. uczestników.

Święto Objawienia Pańskiego – w Polsce nazywane świętem Trzech Króli – jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. Upamiętnia ukazanie się Chrystusa poganom w osobach – zależnie od tradycji – trzech magów, mędrców lub królów o imionach Kacper, Melchior i Baltazar. Święto Trzech Króli kończy trwające od Wigilii obchody Bożego Narodzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej