Mroźno w całym kraju - w górach zawieje i zamiecie

W całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego (fot. PAP/Jan Niedziałek)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed zawiejami i zamieciami w górach. Drugi stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązuje w południowej części województwa podkarpackiego. W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego; w Tatrach – czwarty.

Uwaga kierowcy! Śnieg i deszcz utrudnią jazdę

Śnieg i deszcz ze śniegiem utrudnią jazdę kierowcom. Z prognoz pogody wynika, że zmienna zimowa aura będzie miała w ten weekend duży wpływ na...

zobacz więcej

Śnieg będzie mocno padać w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim. Intensywne opady śniegu na południu ustąpią w nocy.

Synoptyk IMGW Maria Waliniowska mówi, że wiatr będzie słaby i umiarkowany, jedynie w Tatrach silny, w porywach do 90 km/h, tam może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W ciągu dnia temperatura ma być od minus 6 stopni na wschodzie przez minus 3 w centrum, do 3 stopni na północnym zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat od minus 8 do minus 6 stopni.

Z kolei w Tatrach cały czas obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu średnia pokrywa śniegu sięga dwóch metrów. Miejscami na szczytach utworzyły się nawet kilkumetrowe zaspy. Śniegu ciągle przybywa – poinformowała dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium meteorologicznego.

W górach panuje zamieć, a temperatura spadała tam do minus 14 st. c. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprzestały pobierania opłat na wszystkich punktach wejściowych w Tatry i zalecają rezygnację z wędrówek.

Z uwagi na zagrożenie lawinowe w sobotę zostało zamknięte schronisko w Dolinie Kondratowej. Odcięte od świata są tez schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki.

Nietypowy gość na autostradzie. Jeleń zablokował A4

Przez kilkadziesiąt minut w okolicy węzła Krapkowice była zablokowana autostrada A4. Powodem był jeleń, który wszedł na pas drogowy.

zobacz więcej

W Karkonoszach panują trudne warunki pogodowe; wieje silny wiatr, a widoczność w górach ograniczona jest do 30 metrów. Nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Szlaki turystyczne w Karkonoszach są nieprzetarte, oblodzone i z zaspami śnieżnymi sięgającymi 1,5 metra. Wieje północny wiatr o sile 20 metrów na sekundę.

Na Śnieżce jest 1,5 metra śniegu. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie Karkonoszy w niedzielę wynosi minus 18 stopni Celsjusza.

– Warunki turystyczne w Karkonoszach są bardzo trudne, apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Trzeba też być wyposażonym w odpowiedni sprzęt – powiedział dyżurny ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.


Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach od trzech dni obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zawieje i zamiecie śnieżne sprawiają, że na Połoninie Wetlińskiej widoczność wynosi od kilku do 30 metrów.

– Zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

W bieszczadzkich dolinach leży średnio 60 cm. Wieje słaby lub umiarkowany wiatr. Termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały sześć stopni mrozu.

Z kolei w górnych partiach Bieszczad pokrywa śnieżna przekroczyła 100 cm; miejscami zaspy mogą sięgać nawet trzech metrów.

IMGW wydał w niedzielę ok. godz. 12 ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla 11 powiatów województwa podlaskiego.

Ostrzeżeniem objęte zostały powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski, Suwałki.

IMGW informuje, że prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16 st. do -11 st. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -7 st. do -4 st. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h.

źródło:
Zobacz więcej