RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Odnowi oblicze ziemi”. Ulicami polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli

Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przeszły w niedzielę Orszaki Trzech Króli. Hasło pochodu w tym roku brzmiało „Odnowi oblicze ziemi” i nawiązywało do słów papieża Jana Pawła II. Największy z orszaków – warszawski – rozpoczął się w samo południe na placu Zamkowym. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Orszaku organizowanym w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II w Wadowicach. – Chciałbym pozdrowić orszaki Trzech Króli, które przechodzą ulicami wielu polskich miast z licznym udziałem rodzin i rozmaitych stowarzyszeń – powiedział papież Franciszek, podczas modlitwy Anioł Pański w Rzymie.

„Kościół nie może błyszczeć własnym światłem”

Papież Franciszek podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) powiedział, że Kościół nie może „błyszczeć własnym światłem”, bo...

zobacz więcej

Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, nawołującymi do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w Polsce i do osobistej pracy nad przemianą serc.

We wszystkich Orszakach szło aż 2322 królów. Na drodze uczestnicy barwnego pochodu spotkali nienawistnego Heroda, który „próbował zatrzymać nas w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi”.

Jak co roku, uczestnicy orszakowego korowodu byli świadkami Walki Dobra ze Złem. Diabły próbowały ich przekonać, aby nadal trwali w grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucili postanowienia poprawy i zaniedbali spowiedź. Na szczęście Aniołowie zwyciężyły, gdyż to oni zwiastują dobrą nowinę Pasterzom, polskim Góralom, z którymi „przekroczymy próg nadziei” w Bramie Anielskiej, by pokłonić się nowo narodzonemu Chrystusowi w ubogiej stajence.

Orszak staje się coraz bardziej popularny poza granicami Polski - odbędzie się również w innych krajach europejskich (Wielka Brytania, Niemcy, Ukraina), w Ameryce Północnej (Chicago), Ameryce Południowej (Boliwia), Afryce (Rwanda i Kongo) oraz w Azji (Kazachstan i Palestyna).

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

teraz odtwarzane
„Odnowi oblicze ziemi”. Ulicami polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli

źródło:
Zobacz więcej