„Wielokrotnie wystawiał polskie opery”. Brytyjczyk został Polakiem

Brytyjski reżyser operowy David Pountney odebrał polskie obywatelstwo (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Reżyser operowy David Pountney odebrał akt nadania polskiego obywatelstwa. Dokument w sobotę w Warszawie wręczył mu wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Decyzję o przyznaniu obywatelstwa artyście, który sam o to zabiegał, podjął prezydent Andrzej Duda.

Prof. Norman Davies otrzymał polskie obywatelstwo

– I taki jest mój świat. „Blut und Boden”, jak mówią Niemcy, „krew i ziemia”. I granice terytorialne mało się liczą. Ważniejsze za to są przyjaźń i...

zobacz więcej

David Pountney pochodzi z Wielkiej Brytanii, jest dyrektorem artystycznym Welsh National Opera w Cardiff, współpracuje również m.in. z londyńską English National Opera, Operą Wiedeńską i Bawarską Operą Narodową w Monachium. W Polsce reżyser blisko współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza.

– To arcydzieła kultury polskiej zbliżyły mnie do obywatelstwa, które właśnie otrzymuję, ale pragnę jasno podkreślić moją wiarę i przynależność do wspólnotowych ideałów Europy. Przyjmując polskie obywatelstwo daję wyraz swojej wierze w łączącą wszystkich Europejczyków kulturę – mówił podczas uroczystości w siedzibie MKiDN.

– Do bycia Polakiem zachęciło Davida Pountneya bogactwo kultury polskiej, ale także wieloletnie związki zawodowe z Polską. Reżyser wielokrotnie wystawiał polskie opery – podkreślił Piotr Gliński. Minister przypomniał, że Pountney w 2009 r. na festiwalu w Bregencji wystawił „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, a w 2015 r., z okazji 50-lecia odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie, zaprezentował nową interpretację „Strasznego dworu’ Stanisława Moniuszki.


Ponadto dzięki Brytyjczykowi wystawiono dwie inne polskie opery, które – jak podał Instytut Adama Mickiewicza – nie doczekały się inscenizacji w czasach, w których powstały. W 2010 r. w Bregencji wyreżyserował napisaną w 1968 r. „Pasażerkę” Mieczysława Wajnberga z librettem opartym na powieści Zofii Posmysz. Z kolei w 2013 r. jako dyrektor artystyczny festiwalu Bregenzer Festspiele zaprezentował „Kupca weneckiego” w inscenizacji Andrzeja Czajkowskiego.

– Niezwykłe inscenizacje Davida Pountneya prezentowane na wszystkich wiodących scenach operowych na świecie zostały docenione nadaniem reżyserowi licznych medali i wyróżnień, m.in. imienia Janacka, Martinu, a także dwóch nagród imienia Laurence'a Oliviera – przypomniał minister. Podczas ceremonii David Pountney podkreślił, że jest dumny ze swoich bliskich związków z polską kulturą. – Wielkim zaszczytem i przywilejem w moim życiu zawodowym było to, że mogłem zaangażować się w bardzo różne kultury, ale tu pragnę podkreślić, że kultura polska w tym życiu odegrała rolę wyjątkową – powiedział reżyser. – My, jako artyści, powinniśmy pozostawać otwarci na bodźce ze świata i jeżeli takimi otwartymi będziemy, to różne ciekawe sprawy same będą do nas przybywały – wyjaśnił i podkreślił też dobrą współpracę nad „Pasażerką” Wajnberga z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

„Koniec wojennej tułaczki”. Kombatant więziony w łagrach odebrał polskie obywatelstwo

Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę Akt Nadania Obywatelstwa RP 90-letniemu Franciszkowi Jakowczykowi, żołnierzowi AK, który spędził 20 lat w...

zobacz więcej

Wspominając swoją pracę nad „Strasznym dworem” Pountney wyraził też radość, że polski paszport otrzymuje w czasie inauguracji obchodów Roku Stanisława Moniuszki. Decyzją ministra Glińskiego Pountney otrzymał w sobotę także nominację do komitetu honorowego obchodów 200-lecia urodzin Moniuszki.

David Pountney urodził się w 1947 r. w Oksfordzie w Anglii. Debiutował w 1972 r. produkcją „Katii Kabanovej” na Wexford Festival. W latach 1975-1980 w Scottish Opera zrealizował cykl oper Leosa Janacka. Wyreżyserował ponad 20 spektakli w English National Opera. Jest autorem inscenizacji oraz libretta do nowopowstałych dzieł, m.in. prapremier trzech oper sir Davida Maxwella Daviesa. Tłumaczył libretta operowe z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego. Za zasługi w dziedzinie sztuki otrzymał tytuły Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego i Kawalera Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej.

W Polsce w 2013 r. artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za promocję polskiej kultury za granicą.

źródło:

Zobacz więcej