RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Rząd ma prawo decydowania o tym, kto będzie na stanowiskach rządowych”

Pod koniec grudnia Adam Andruszkiewicz został wiceministrem cyfryzacji (fot. TT/Andruszkiewicz1)
Pod koniec grudnia Adam Andruszkiewicz został wiceministrem cyfryzacji (fot. TT/Andruszkiewicz1)

Polska jest państwem suwerennym i rząd ma prawo decydowania o tym, kto będzie zasiadał na stanowiskach związanych z rządem; mamy tutaj do czynienia z nominacją posła, który zdobył pewne poparcie – podkreślił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Odpowiedział w ten sposób na krytykę Komitetu Żydów Amerykańskich nominacji Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji.

Andruszkiewicz prosi o wsparcie. „Trwa na mnie oszczercza nagonka”

Trwa na mnie oszczercza nagonka, więc dziś bardzo Was proszę o wsparcie! – napisał na Facebooku wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. W...

zobacz więcej

W piątek na Twitterze warszawskie biuro Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) w Europie Środkowej oświadczyło, że z zaniepokojeniem przyjęto decyzję o powołaniu Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Przypomnieli, że Andruszkiewicz przewodniczył Młodzieży Wszechpolskiej.

Czaputowicz, odnosząc się do tej sprawy, w sobotniej rozmowie w RMF FM stwierdził, że „można komentować różne gesty, natomiast Polska jest państwem suwerennym”. – Sama w wyniku procesu wyborczego wybiera swoje władze, te władze reprezentują społeczeństwo i rząd ma prawo decydowania o tym, kto będzie zasiadał na stanowiskach związanych z rządem, czyli wiceministrów – wskazał.

Nie ma zagrożenia

Dopytywany, czy nominacja Andruszkiewicza nie zaburzy w jakiś sposób sympatii Amerykanów, szef MSZ odparł, że „mamy tutaj do czynienia z nominacją na stanowisko wiceministra posła, który zdobył pewne poparcie i nie będzie ingerencji ze strony innych państw w proces wewnętrzny Polski”. – Myślę, że nie ma tego zagrożenia – przekonywał.

Cytowana w piątkowym komunikacie dyrektor warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej Agnieszka Markiewicz podkreśliła, że decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, „szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem”. – Chcemy wierzyć, że polskie organy ścigania będą podejmowały działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie – dodała.

Andruszkiewicz, związany ze środowiskami narodowymi były poseł Kukiz'15 (obecnie niezrzeszony), pełni urząd sekretarza stanu w resorcie cyfryzacji od 28 grudnia. Jego nominacja została negatywnie przyjęta przez opozycję.

American Jewish Committee (AJC) powstał w 1906 roku w celu poprawy statusu życia Żydów na całym świecie oraz działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Jego główna siedziba mieści się w Nowym Jorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. W marcu 2017 r. otworzył w Warszawie swoje piąte biuro w Europie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej